20 Април 2024събота05:12 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Валери Миленков:

В политиката са нужни взаимно уважение, коректност и компромиси

Разпръснатите по блокове детски ясли и градини ще се съберат на едно място, ще дойде момент да се откриват нови училища в града, казва общинският съветник в ОбС - Благоевград

/ брой: 138

автор:Георги Аргиров

visibility 171

Валери Миленков е общински съветник в ОбС - Благоевград, за първи мандат. Той е с педагогическо образование, семеен, с една омъжена дъщеря. Бил е първи секретар на комсомола в Симитли. Освен това е работил в Общинския съвет на БСП - Симитли, учител в село Черниче, експерт и директор на "Ученически отдих и туризъм" - Благоевград. От 2009 г. се занимава с частен бизнес. Член е на "Движение за социален хуманизъм", който е коалиционен партньор на БСП в Благоевград. Номиниран в листата за общински съветници от КБ на предстоящите през есента местни избори.


- Този Общински съвет вече е в края на своя мандат, г-н Миленков. Какво успяхте и какво не успяхте да свършите за тези 4 години?
- Смятам, че за тези 4 години се направи немалко в Благоевград. Според мен това се дължи на дългосрочната визия от страна на кмета Костадин Паскалев и неговите колеги в администрацията по отношение развитието на община Благоевград. Не по- маловажно е, че тази визия в по-голямата си част подкрепиха и колегите общински съветници от други политически сили. Е, имаше известни търкания, но къде ги няма. По главните задачи всички съветници имаха единодушие. Няма проект - български или международен, който да не е обсъден в ОбС - Благоевград. Дискусиите са продължавали по няколко месеца и сме излизали с положително решение.
В политиката трябва да има взаимно уважение, коректност и компромиси от всички. Затова в момента Благоевград е едно достъпно, удобно и красиво място за живеене.
- Избройте някои от по-значимите проекти, които са реализирани на територията на общината.
- През 2009-2010 г. в кв. "Грамада" се направиха водопровод, канализация, газификация, асфалтиране на улици. Жителите на този квартал преди две години имаха немалко премеждия и затова аз им благодаря за проявеното търпение.
В "Струмско" бяха асфалтирани главни пътни артерии, бяха почистени междублоковите пространства и бяха изградени два нови парка. "Еленово" е с нови асфалтирани улици, улиците с "македонски наименования" около бившето първо училище също се асфалтират. Общинските училища,  детски ясли и градини също са реновирани. Направи  се детска кухня в двора на 6-о училище "Иван Вазов", тази година част от корпуса на 9-о училище ще бъде преустроен за ОДЗ. Разпръснатите по блокове детски ясли и градини ще се съберат на едно място. И нещо много важно - повече няма да се закриват училища на територията на общината. Напротив - градът расте, ще дойде момент да се откриват нови учебни заведения.
За 4 години община Благоевград основно ремонтира общинските си учебни заведения. Едва ли има друга община в страната, която да може да каже подобно нещо. Младежкият дом е изцяло обновен, Домът за стари хора в "Струмско" е минимум 3- звезден хотел - може да го конкурира от раз.
Според моите наблюдения има коренна и качествена промяна в отношението на живеещите в града към поддържането му в чист вид. Много градинки и беседки в междублоковите пространства се поддържат от живеещите в самите блокове. Едната фирма за градски транспорт е подменила автопарка си на 30-40%. Управителят на другата фирма ме е уверил, че до края на тази година и при тях ще се подмени на 40% автобусният парк.
Дай боже, в Благоевград да се отворят повече работни места, може би тогава нещата ще потръгнат още повече. Но това според мен не е работа на общината, тя има други функции.
- Какви?
- Инфраструктура, образование, здравеопазване и др. И съдействие на хора, които са дошли да инвестират в Благоевград, т.е. общината трябва да съдейства за разкриване на работни места.
- Кога ще има удобен градски транспорт в "Грамада"?
- Не съм специалист, мога само да кажа, че пазарната икономика си е пазарна икономика. Когато специалистите преценят, че инвестирането в транспорт до квартала е рационално, съм сигурен, че ще се осигури удобен градски транспорт. Мисля, че по-рано имаше автобусна линия до този квартал, която беше закрита. Тук трябва социалният модел да е на ниво. Какво имам предвид? Някои автобусни линии може да са нерентабилни, но общината и държавата трябва да ги дотират, защото за голям процент от хората са удобни.
- Тук идва въпросът какво е взаимодействието на община Благоевград с държавата. Мнозина помнят как преди 2 години министър председателят Бойко Борисов идваше да дава средства за улиците около поликлиниката.
- По моя информация това са средства, които общината трябва да ги получи. А не са давани допълнително. Може би е имало основателна причина средствата да се задържат, не знам. Бойко Борисов е добър човек, но...
- Да не би да намеквате, че Борисов е добър човек, но трудно балансира с много дини под една мишница. Правилно ли съм ви разбрал?
- И е така, и не е така. Хубаво е човек да има амбицията да направи нещо. Друг е въпросът дали успява да постигне поставените си цели. Има една приказка: "От много глави акъл излява и нищо не става."
- Новият закон за местното самоуправление намалява броят на общинските съветници. Мнението ви?
- Не съм сигурен дали тези промени са влезли в сила и затова не бих искал да ги коментирам. Но според мен броят на общинските съветници не е определящ, а качеството им на работа.
- Общината май е длъжник на селата, както твърдят хората...
- Длъжник е да, въпреки че се направи немалко през тези 4 години - пътят до село Айдарово; ремонтирани улици в село Покровник; одобрен проект за оформяне на дерето в село Еленово на стойност 1 млн. лв. С него най-накрая ще се реши проблемът, който се получава и след най-малкия дъжд.
- Как стои въпросът с културната сфера в Благоевград?
- Има качествен скок в културните услуги, които се предлагат на гражданите на община Благоевград. Да вземем майските празници, които вече отминаха. Разбира се, има какво още да се желае.
- Провокирате ме да ви попитам нещо: в майските празници имаше Джаз-фест и Театрална седмица, но ансамбъл "Пирин" липсваше. Защо?
- Ако погледнете културния афиш на ансамбъл "Пирин" през миналата година, ще видите, че те редовно са участвали в мероприятия под егидата на общината. И пак ще участват. По мое скромно мнение трябва повече нова продукция. Зная, че те готвят два нови спектакъла. Убеден съм, че тяхната първа проява ще бъде в Благоевград, и то на ново, по-добро ниво.
- В Регионалния исторически музей се намират много художествени произведения, които не се показват поради липса на зала.
- Специалистите трябва да си кажат тежката дума за нова зала, която ще отговаря на специфичните изисквания, а общината да даде терен.
А що се отнася до музея - Министерството на културата и община Благоевград най-добре могат да кажат какво трябва да е бъдещето на РИМ.
- Художници се опасяват, че произведенията в РИМ ще отпътуват в София, за българския Лувър.
- Ще отидат, ако не са общински. Иначе няма как.
- Направен е ремонт на Младежкия дом, в съседство се намира старинният квартал "Вароша". Не смятате ли, че и той трябва да бъде ремонтиран. Там репетират мнозина деца от ОДК и ЦИ, както и в Младежкия дом.
- И на него ще му дойде времето. А що се отнася до репетиращите там деца, убеден съм, че не е далеч времето, когато децата от всички звена и школи ще тренират в самостоятелна сграда с всички необходими условия.
- Голямата болка на благоевградчани е за "Пирин" и интерната.
- Това е болен въпрос. Знаете, че се проведе извънредна сесия на ОбС - Благоевград, на която се взе решение общината да се включи в управлението и издръжката на футболния отбор. Ремонтът на тревното покритие на стадиона, което е едно от най-модерните в цялата страна, струва около 1 млн. лв., платени от общината. В това число е ремонтът на съблекалнята и административната сграда. За да продължи да съществува отборът, трябва да се обърне внимание да детската юношеска школа. За мен няма оправдание никой - община, училищен инспекторат или който и да било, за моментното състояние на интерната. Там са минали поколения младежи от града и областта - и то не само футболисти, а и младежи и девойки тренирали други спортове.
Главна задача на кмета и община Благоевград за следващата година е да се заложат средства, за да може от есента на 2012 г. интернатът да приема спортисти по определени критерии.
Това не е непознато за общината. За втора или трета година, не съм сигурен точно, Общинският съвет отпуска 120 000 лв. целеви средства за подпомагане дейността на спортните клубове.
- Може ли интернатът да бъде бъдещо спортно училище в града?
- Много се говори по тази тема. Личното ми мнение е, че това е много сложна процедура. Интернатът може да се използва като филиал към дадено училище. Не знам какво точно трябва да е бъдещето на интерната, знам само, че такова, каквото е в момента, не трябва да бъде. И не трябва да се губи време.
- Здравеопазването в Благоевград също е болна тема.
- В тази сфера нещо куца, нещо не е както трябва. Кметът Костадин Паскалев предлагаше да се изгради общинска болница, но до момента няма движение по тази тема. Бившите диспансери, които са на подчинение на общината, също претърпяха "реформи". Ако преди бяха печеливши, сега са на загуба.
Ами медицинските кадри? Защо общината не вложи средства в обучението и заплащането на млади специалисти, а след това те бъдат задължени да работят в болницата на града? Иначе ще се стигне до следния парадокс - да има болници, а да няма медицински кадри.


 

БСП огласява днес доклада за договора с ,,Боташ"

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

Еврото пак се отлага

автор:Дума

visibility 468

/ брой: 75

Руските активи - в полза на Украйна

автор:Дума

visibility 423

/ брой: 75

Полицията разтури лагер на 450 мигранти в Париж

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 75

САЩ връщат петролните санкции за Венецуела

автор:Дума

visibility 328

/ брой: 75

Накратко

автор:Дума

visibility 266

/ брой: 75

Признат провал

автор:Евгени Гаврилов

visibility 348

/ брой: 75

Отново за енергийно бедните

visibility 321

/ брой: 75

Липса на отговорност

автор:Александър Урумов

visibility 325

/ брой: 75

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ