29 Март 2024петък09:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Варицела

У нас едва след 2020 г. ваксината срещу тази шарка може да стане задължителна

/ брой: 223

автор:Аида Паникян

visibility 5751

От Велико Търново съобщиха за бум на варицелата  - само за миналата седмица са регистрирани 50 болни, предимно деца. Справката на МЗ за епидемичната обстановка в страната за 29 октомври – 4 ноември също регистрира скок на шарката 305 случая срещу 237 за предходната седмица.
Особено висока е заболеваемостта от варицела през зимните месеци.
Варицела е едно от най-често срещаните инфекциозни заразни заболявания. Обикновено заболяват деца до 10 г., поради което е причислена към детските заболявания. По-рано през т.г. началникът на детското отделение в Инфекциозната болница доц. д-р Атанас Мангъров обяви, че през годината се очаква 30 хил. души да се заразят с варицела, но обясни, че това не е бум на заразените. Кърмачета до 6 месеца не боледуват, защото получават антитела от майката, ако тя е прекарала заболяването.
Макар известна като детска болест, около 10% от заболелите обаче са възрастни. Тогава вероятността от усложнения е много голяма, предупреди специалистът.
Варицелата (лещенка) е остро инфекциозно заболяване, което се характеризира със специфичен везикулозен (съдържащ много мехурчета) обрив по кожата и лигавиците, придружен с остър сърбеж и висока температура. Причинява се от вируса Варицела зостер. 
Ако има болен в семейството, то 80 или 90% от останалите членове, които не са прекарали тази шарка, се заразяват.

Източник на инфекцията

е болният, а заразата се предава по въздушно-капков път - кихане, кашляне и говорене при тесен контакт с болен и по-рядко с предмети, прясно замърсени със секрет от обривните единици на болния.
Инкубационният период е от 10 до 21 дни. С появата на характерните корички по обрива болният престава да бъде заразен. Заболяването продължава от 7 до 10 дни.

Началото

може да е доста объркващо заради грипоподобните признаци - общо неразположение, повишена температура, главоболие, леко възпаление на горните дихателни пътища, които продължават 2-3 дни. Появява се и характерният обрив - мехурчета, пълни с бистра течност, които впоследствие потъмняват, разпукват се и се образува коричка. Това трае около 10-14 дни. Обривите се появяват на няколко вълни през ден-два,
като всяка се придружава от повишение на температурата до 38-39 градуса и влошаване на общото състояние. Човек се

разболява само веднъж в живота си

от варицела. След преболедуване се създава
пожизнен имунитет. Обикновено варицелата протича леко без сериозни усложнения. В редки случаи най-честото усложнение е вторичното бактериално инфектиране на обривните мехури, вследствие на разчесването им и може да останат белези.
Все пак, вирусът на варицелата може и да "повтори" под формата на херпес зостер. Обикновена възрастни над 50 г. са предразположени към това заболяване. При някои вирусът се проявява след понижаване на имунитета, при други вирусът може "да спи" цял живот.

Ваксинацията

е най-добрият начин за предпазване от варицела, препоръчват експерти във WebMD. Ваксината срещу варицела е налична в САЩ от 1995 г. Според американските медици ваксината е много ефективна - между 70% и 90% от имунизираните са напълно предпазени от шарката.
Всички възрастни, които никога не са имали варицела, трябва да бъдат ваксинирани, категорични са от WebMD.

В България

се обсъжда възможността за промени в Националния имунизационен календар, като една от тях е задължително въвеждане на ваксинация на децата срещу варицела. Това обаче не може да стане преди 2020 г., заяви в началото на годината главният здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Той обясни, че производителите нямат възможност да осигурят необходимите количества, ако държавата не направи своевременно поръчките си.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 483

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 455

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 542

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 458

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 454

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 411

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 526

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 532

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ