28 Март 2024четвъртък18:56 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Войната с туберкулозата продължава

Ваксината не предпазва 100%, но предотвратява тежките форми на болестта

/ брой: 56

автор:Дума

visibility 1594

Кашлица, особено когато присъщата за пушачите "тютюнджийска" се променя.

Храчки, особено когато в тях се появи кръв.

Повишена температура за продължително време.

Нощно изпотяване.

Болки в гърдите, които се засилват при дишане и кашлица. Отпадналост и безсилие.

Безапетитие.

Намаляване на телесното тегло. 

Да, това са симптомите на туберкулозата - болестта, от която са си отишли Йордан Йовков, Христо Смирненски, Георги Раковски, Антон Павлович Чехов, Фредерик Шопен, втората най-честа причина за смърт от инфекциозни заболявания...

В наши дни лекарите, освен по споменатите симптоми, диагностицират болестта, като назначават микробиологично изследване на храчка, както и провеждане на кожна туберкулинова проба (тест на Манту) и рентгеново изследване на гръден кош.

Туберкулозата е хронично инфекциозно заболяване, което в около 90% от случаите се развива в дихателните органи, но има има и други форми, при които се засягат лимфни възли, централна нервна система, сърце, очи, кожа, коремната кухина, кости и стави, урогениталната система и др.

Говорим за жълтата гостенка в навечерието на Световния ден за борба с туберкулозата - 24 март. На тази дата през 1882 г. немският учен д-р Робeрт Кох, съобщава пред Берлинското физиологично дружество, че открил, изолирал и идентифицирал причинителя на туберкулозата -  Mycobacterium tuberculosis. През 1982 г. Световната здравна организация (СЗО) обявява тази дата за Световен ден за борба със заболяването. През т.г. на 24 март мероприятията в световен мащаб ще протекат под мотото: "Време е: за Свят без туберкулоза!". От 18 до 22 март 2019 г. се провеждат безплатни прегледи за туберкулоза в лечебни заведения за диагностика и лечение на туберкулозата в областните градове на страната. Инициативата се провежда от 2009 г. и е допринесла за по-добра разкриваемост на случаите на туберкулоза и латентна туберкулозна инфекция, ефективна превенция на туберкулозата в страната и осигуряване на достъп до здравни грижи. Например през 2018 г. по време на кампании общо анкетирани за туберкулоза са 11 751 души, като на 6935 в риск от туберкулоза са извършени медицински прегледи и допълнителни изследвания.  Болните в България през 2017 г. са намалели с 9%, в сравнение с предходната. През 2007 г. били 37,1 болни на 100 000 население, 10 години по-късно са 19,8 на 100 000.

Причинител на болестта е 

туберкулозната бактерия

която е много устойчива във външна среда, като в тъмни и непроветрени помещения може да живее и 3 години! Но е чувствителна на директна слънчева светлина и може да загине след 5-10 минути.

Заразата при белодробната туберкулоза се предава по въздушно-капков път. 

Новите болни също са източник на зараза - един такъв болен за 1 година може да зарази 20 души. Медицината е категорична, че практически всеки човек се среща с туберкулозни бактерии, но около 22% от хората, изложени на продължителен контакт с микроба, заразяват, а от тях около 10% развиват болестта. Останалите са само носители на заразата, тъй като имунната им система се справя с микроба. Това състояние се нарича латентна туберкулозна инфекция. Важно е да се знае, че такива хора не заразяват други, но ако защитните им сили намалеят, самите те може да заболеят. 

В България в момента лечението туберкулозата се поема от МЗ, което означава, че дори болният да не е здравно осигурен, той получава безплатно лечение. Към

профилактиката

 

спада ваксинацията с БЦЖ ваксина след 48-ия час от раждането на бебето и реимунизиране при показания - на 7, 11 и 17 г. Ваксината не предпазва 100% от туберкулоза, но при заразяване без ваксинация се развиват тежки форми на болестта, категорични са специалистите.

И нещо интересно. Още от началото на XIX век се правят опити за създаване на такава ваксина, но световната наука смята, че първият реален успех в тази област е на микробиолога Албер Калмет и ветеринарния лекар Камил Герин едва през 1906 г. Ваксината БЦЖ ("BCG"/Bacillus of Calmette and Guerin) е приложена за първи път във Франция на новородено, след което започва масова имунизация. След Втората световна война масовата ваксинация се налага и в САЩ, Великобритания и Германия. Пак през 1906 г. българският лекар д-р Стамен Григоров, описал бактерията Lactobacillus delbureckii subsp. bulgaricus - един от микроорганизмите, предизвикващи образуването на българското кисело мляко, съобщава за откритието си на ваксина против туберкулоза. Публикацията му в престижно медицинско френско списание обаче остава някак неизвестно за България тогава.  

Първото успешно лекарство срещу белодробната туберкулоза е стрептомицинът, който започва да се прилага от 1946 г. Той е откритие на Зелман Ваксман и Алберт Шац. 

В контекста на датата е любопитно да припомним и приноса на българската медицина в борбата с болестта, както и законодателни инициативи в следосвобожденска България. Например през 1898 г. Туберкулозата в София е над 2500/0000 (2500 случая на 10 000 души население), става ясно от историческите данни на Българското дружество по белодробни болести. В началото на XIX в. се създава Дружество за борба с туберкулозата за срок от 99 години. 

От 1944 до 1952 г. броят на диспансерите нараства от 22 на 95, броят на леглата нараства от 2900 на 5389, а лекарите - от 89 на 200. 

От 1952 до 1972 г. диспансерите в страната вече са 115, а лекарите - близо 800.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ