28 Март 2024четвъртък19:14 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Южна Америка между лявото и дясното

Социалната политика се налага не само чрез властта, но чрез бунтове срещу управлението

/ брой: 217

автор:Елиана Иванова

visibility 2144

Южна Америка преживява бурни и разнопосочни времена с редуване на десни и леви тенденции, на десни и леви вълни.

Сътресенията в Боливия доведоха до оставка на президента социалист Ево Моралес, който е първият държавен глава на тази страна от индиански произход. Напрежението в страната се засили, след като той спечели четвърти мандат. Според някои коментари недоволството бе насочено не толкова срещу политиката на Моралес, която е считана за успешна, колкото по-скоро срещу фигурата на президента, който според опозицията и част от избирателите, се е задържал прекалено дълго на власт. В това те видяха заплахата за демокрацията в Боливия. Тези кръгове възприеха преизбирането му като централизацията на властта, което пък било покушение над демократичната традиция в страната. 

Според обаче други коментари Моралес просто е бил свален от десните сили и отстраняването му ще насочи боливийското махало към дясната политика. Както е в Бразилия, Колумбия, Чили, Перу. Не са безпочвени подозренията, че зад всичко това стоят САЩ, защото Моралес подкрепяше венецуелския си колега социалист Николас Мадуро.  

Какво обаче ще изгуби страната с неговото отстраняване? Боливия остава най-бедната страна в Южна Америка, но по време на мандата на Моралес икономиката й нараства със стабилни 4,6% годишно, а коефициентът на бедност е намалял почти наполовина. Частичната национализация на петролния и газовия сектор на Боливия, заедно с високите стокови ставки допринесоха за растежа, а инвестициите в социални програми и инфраструктура вдигнаха авторитета на лявата политика. Моралес положи и немалко усилия за подобряване условията на живот на индианската част от населението на страната. Всичко това едва ли ще се съхрани след него. 

Втори месец масовите протести разтърсват Чили, преживяло драматични обрати в миналото. Протестите започнаха в столицата Сантяго като мирни демонстрации срещу транспортните цени (най-вече повишените цени за метрото). Постепенно протестите прераснаха в бунт из цялата страна. Най-малко 20 души загинаха в размириците, а над 1000 бяха ранени. Безредиците накараха президента Себастиан Пинера да обяви извънредно положение. Това пък събуди мрачните спомени за диктатурата на Пиночет (1973-1990). Чилийци  са разочаровани от нарастващите разходи за живот, ниските заплати и пенсии, липсата на образователни права, лошата система на обществено здраве и осакатяващото неравенство. В страната се изразходва под 11% от БВП за образование, здравеопазване и пенсии. 

Заваляха призиви за оставката на президента Пинера и на 22 октомври той обяви отстъпки. Те включват по-високи разходи за пенсии и здравеопазване, повишаване на минималната работна заплата и стабилизация на цените на електричеството. Тези мерки ще струват на правителството $1,2 млрд. В края на октомври президентът смени и 8 членове на кабинета си, с което се опита да материализира обещаното "ново време". 

Протестиращите настояваха и за смяна на настоящата конституция. И в понеделник бе обявено, че властта започва работа върху нова конституция, сегашната датира от диктатурата на Аугусто Пиночет. 

В случая с Чили лявата тенденция взема връх не със спечелването на избори и вземането на властта, а с налагането на конкретни леви искания и политика на едно дясно управление.

Подобно нещо тази есен се случи и в Еквадор. Там през септември консервативният президент Ленин Морено под натиска на МВФ подписа указ за премахване от 3 октомври на субсидиите за дизелово гориво и бензин. Цените хвръкнаха нагоре с над 120%. Страната също беше залята от протести, в някои градове те прерастваха в безредици. Последните няколко десетилетия недоволството в Еквадор доведе до оставки на трима президенти. И уплашеният Морено се видя принуден да отмени указа си.

В Аржентина обаче лявата вълна взе връх, влизайки във властта. Опозиционният перонист Алберто Фернандес спечели президентските избори, а идеологията на перонистите се смята за алтернатива на неолиберализма в Аржентина. Всъщност лявата вълна не просто влезе, а са върна във властта в Аржентина. През 2017-2015 г. държавен глава бе също перонистката Кристина Фернандес де Киршнер. 

Съдействие в бъдещето управление й предложи мексиканският президент Мануел Обрадор, който бе избран за държавен глава през декември 2018 г. Така че и в Мексико лявата вълна също триумфира с поемането на властта.

Без паспортна проверка за пътуващи от и за шенгенски държави

автор:Дума

visibility 312

/ брой: 59

Светофарите с различни сигнали за посоките

автор:Дума

visibility 314

/ брой: 59

Върнаха 48 млн. лв. от аванса за правителствения комплекс

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Протест в Унгария срещу корупцията

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 59

Педро Санчес против независимост на Каталуня

автор:Дума

visibility 271

/ брой: 59

Израел ликвидирал командир №3 на Хамас

автор:Дума

visibility 291

/ брой: 59

Накратко

автор:Дума

visibility 235

/ брой: 59

Рецепта за катастрофа

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 59

Пътят надолу*

автор:Валерия Велева

visibility 302

/ брой: 59

Цялата соросоидна сган - вън!

visibility 320

/ брой: 59

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ