19 Април 2024петък04:38 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

На снимката - Кирил Петков

Започва закриването на "черната кутия" ДКК

На първо време държавното дружество "Монтажи" минава под разпореждане на министъра на икономиката

/ брой: 149

автор:Дума

visibility 811

Започва трансформация на "черната кутия" по времето на управлението на ГЕРБ - "Държавната консолидационна компания" (ДКК). Идеята на министъра на икономиката Кирил Петков е от "холдинговия чадър", както го нарича, да бъдат извадени предприятията и те да минат на пряко подчинение на съответните ресорните министерства, а компанията постепенно да бъде закрита. "Абсолютно няма нужда от съществуването на ДКК, но това не може да стане от днес за утре. Първата ни стъпка е да влезем в контрола на ДКК, което трябва да се случи скоро. После да сменим бордовете на част от тези компании и след това те да минават директно на подчинение на Министерството на икономиката, за да изпразним от съдържание ДКК", каза пред "Медиапул" Кирил Петков.

Затова министърът започва голямо преструктуриране на икономическото министерство и част от структурите под шапката му. Според Петков има положителна нагласа към поисканите от него промени и няма проблем те да се правят в края на мандата на служебния кабинет, защото дават добра посока за действие на следващото правителство.

Според предложената от Петков схема държавното дружество "Монтажи" ще бъде извадено от ДКК и ще мине под директно разпореждане на министъра на икономиката. Той е внесъл съответните доклади, а те са приети от кабинета. През ДКК и "Монтажи" бяха разпределени натъмно 630 млн. лв. за ремонти на язовири, които са доведени доникъде. Според Петков е редно "Монтажи" да мине директно под управление на министъра на икономиката, за да има повече яснота какво се случва и като превантивна мярка срещу други злоупотреби при изразходването на парите за язовири.

Мястото на самите язовири, които след ремонтите се прехвърлят към държавното предприятие "Управление и стопанисване на язовири", също не е към икономическсото министерство, заяви Петков. Според него предприятието трябва да се прехвърли към земеделското министерство, защото повечето язовири са напоителни. 

От структурата на ДКК трябва да бъдат извадени и дружествата "Еко Антрацит" и "Екоинженеринг-РМ", чието място е в екоминистерството, коментира още Петков. В дружеството "Екоантрацит", с предмет на дейност "добив и брикетиране на антрацинти и черни въглища", в края на 2017 г. правителството наля инжекция от 120 млн. лв. Според информация на "Медиапул" тези пари също са харчени без поръчки, чрез вътрешно превъзлагане отново на "Монтажи". Въпреки финансовата инжекция фирмата е на загуба от близо 6 млн. лв. през 2019 и 5,1 млн. лв. през 2020 г. "Екоинженеринг-РМ" се занимава с архитектурни и инженерни консултации и е на дребна пепчалба за 2020 г. По мое мнение от ДКК трябва да се извади и ВМЗ, но не пристъпваме към такава мярка, защото ДКК има заем от ББР и не можем да извадим много фирми, без да го преструктурираме, обясни Петков.

Според него подобни стъпаловидни структури като холдинга само създават непрозрачност и предпоставки за злоупотреби при управлението на финансовите средства. 

Петков за пореден път обяви, че трябва да се преструктурира управлението на инвестициите. Той настоява цялата Държавна агенция за научни изследвания и иновации, която е под шапката на МС, да мине към икономическото министерство. Агенцията ще управлява новата оперативна програма за наука, иновации и дигитализация през 2021-2027 г. с очакван ресурс от 1,3 млрд. лв. Според икономическия министър по-логично е агенцията да е под шапката на икономическото министерсто, като се създаде съвместен борд с участието на МОН и световно известни български учени.

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 337

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 338

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 392

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 357

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 409

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 335

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 340

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ