29 Март 2024петък12:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Актуално

Живот ли е да го опишеш...

КНСБ алармира за още по-тежки месеци заради ръст на цените

/ брой: 176

автор:Ева Костова

visibility 390

През последните седмици на август и първите септемврийски дни станахме свидетели на ускорено повишение на основни жизненоважни хранителни и нехранителни стоки и услуги. Това потвърди и изследване на КНСБ отпреди дни. Близо 17 месеца от началото на извънредното положение (13 март 2020 г.) се наблюдаваше задържане на общия индекс на потребителските цени, което основно се дължеше на свитото потребление и по-високата безработица, на намаление и задържане на ниски нива на международни котировки на петрола и природния газ, а оттам - и на вътрешните цени на бензина и горивата, сочи още изследването.

От средата на тази година трендът се обръща. Прогнозните данни на Евростат за август показват, че с изключение на Финландия, Португалия, Малта и Гърция в останалите държави прогнозната инфлация за миналия месец надхвърля приетите за здравословни 2%. И България не прави изключение, уточняват данните, още повече, че сме отворена икономика, която по-лесно внася инфлацията отвън и трудно може да противодейства. Тревожното е, че през последните седмици на август продължава ръстът на цените на хранителните стоки, които заемат почти една трета от потребителската кошница. Поскъпват стоките от първа необходимост, както вече непрекъснато отчитат всички специалисти. Очакванията са цената на килограм хляб в края на годината да достигнe около 1,80-2 лева. В условия на пандемия за домакинствата, особено за тези с ограничено потребление, това означава, че бюджетът им ще бъде основно за храна, поддържане на дома и транспорт. 

Темповете на изменение на цените на жизненонеобходими хранителни стоки, както и на енергоносителите и горивата, ще продължават да диктуват ръста на общото равнище, алармира КНСБ. Макар че средните заплати нарастват с 14,1% за една година, едва 30% от наетите получават средна и над средната сума от 1525 лева. Прогнозата на синдиката е, че ще продължи да нараства издръжката на живота. Очаквания са в края на годината издръжката за тричленно домакинство (2 възрастни + 1 дете) да се увеличи с около 4-5%. Това означава, че всеки от двамата възрастни в това домакинство трябва да получава трудово възнаграждение не по-ниско от 1300-1350 лева. Утопия.

 

 

 

 

 

Надниците у нас - най-ниски в ЕС

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Парното може да поевтинее символично от 1 юли

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

32 лв. за килограм агнешко, цената още ще расте

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

"Български пощи" ще изплаща пенсии още поне 5 години

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Над 780 милиона души гладуват

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 60

100 тона пластмаса във водите на Дунав

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Правозащитници възмутени от САЩ

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Гърция най-бедна в ЕС след България

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 60

Под прага на унижението

автор:Ина Михайлова

visibility 1

/ брой: 60

Бумеранг с еврото

visibility 0

/ брой: 60

Щети за милиарди

автор:Нора Стоичкова

visibility 0

/ брой: 60

Надвисна риск от конституционна криза

visibility 1

/ брой: 60

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ