24 Април 2024сряда01:54 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живот по Дикенс

/ брой: 225

автор:Аида Ованес

visibility 504

Няма никакво съмнение, че ни връщат в Дикенсовите времена на началното натрупване на капитала. Картината добива ярки цветове на фона на "сивото" и подчертано социално отношение на западняшките работодатели към работниците и служителите. Не че и там няма криза, но очевидно още преди края на студената война бизнесът на Запад прегърна философията, че здравият, удовлетвореният, осигуреният с достатъчно социални придобивки работник е много по-продуктивен от онзи, който гледа на чорбаджията като на враг. В крайна сметка - ползата пак е за работодателя, нали?
У нас нещата, както обикновено, вървят като в онзи виц: "Всички на обратно, ние пак на терсене". Преди последното заседание от преговорите между синдикати, работодатели и държава за определяне на минималните осигурителни прагове за следващата година профсъюзи и работодатели остро кръстосаха шпаги. Досега те се споразумяха какви да са минималните суми за начисляване на пенсионни осигуровки, на обезщетения за болест, за безработица в 46 от всички 81 бранша. Средното увеличение на минималните осигурителни прагове е около 7.2%, като най-висок (10%) е ръстът в пчеларството, земеделието, търговията, туризма. Не е ясно само какво ще се случи с осигурителните прагове в браншовете, в които бизнесът и профсъюзите не се договорят.
Миналата година при подобна ситуация социалният министър административно наложи средния процент на ръст в браншовете, в които нямаше споразумения. Но сега министърът намекна, че "това няма да се повтори" и ще иска проблемът да бъде обсъден в тристранката. Логично синдикатите негодуват и поставиха ултиматум, че ще напуснат диалога. На следващия ден империята на работодателите отвърна на удара. "Война" няма - просто работодатели и синдикати отстояват с всички сили позициите си. Защото зле управляваната държава води след себе си слаба икономика, зле управлявани държавни финанси, несигурни работодатели и недоволни, мизерстващи работници.
Откакто ГЕРБ дойдоха на власт, изпълниха само едно от обещанията си: да намалят осигурителните вноски с 2%. За сметка на това забравиха да увеличат пенсии и заплати. Оправдаха се с кризата. Когато осъзнаха грешката си, за да я замажат, повишиха с 1.8 на сто осигуровките. Днес - може би предизборно, за да си осигурят пак подкрепата на бизнеса, ще откажат административно да увеличат осигурителните прагове. Въпросът е обаче дали една управляваща партия може да разчита само на гласовете на бизнесмените. Що не се сети, че наемните работници са повече на брой? Ясно е, че сегашните властимащи нямат капацитета и компетентността да се справят с противоречия. Но това, че си мият ръцете и оставят страната да живее по Дикенс, навежда на една проста мисъл - че заблудата за величие пред българина им е мила, но парите на бизнесмените тип цар Киро са им по-мили...  

Великденската трапеза поскъпва

автор:Дума

visibility 408

/ брой: 77

Рязкото застудяване удари реколтата от череши

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 77

Когато ни свърши руския петрол, бензинът поскъпва

автор:Дума

visibility 421

/ брой: 77

България в еврозоната - по-реалистично е през 2026 г.

автор:Дума

visibility 374

/ брой: 77

Извращения

автор:Александър Симов

visibility 441

/ брой: 77

Диверсификация

автор:Мая Йовановска

visibility 411

/ брой: 77

За 10-те постижения след Десети

visibility 398

/ брой: 77

НА ВТОРО ЧЕТЕНЕ И ГЛЕДАНЕ

автор:Лозан Такев

visibility 428

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ