21 Май 2024вторник19:05 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Динозаври обитавали островна суша у нас

Палеонтолозите от БАН канят всички желаещи на пътешествие из дълбините на времето и науката

/ брой: 139

автор:Дума

visibility 755

След поредица експедиции у нас палеонтолозите от Националния природонаучен музей на БАН са събрали достатъчно материал, който убедително доказва, че на днешната територия на страната ни е имало островна суша, обитавана от динозаври. 

Експертите ще участват в научнопопулярна дискусия за най-новите им изследвания, която ще се състои днес, 23 юли, от 20 ч. в кино "Кабана" (при бул. "Фритьоф Нансен", в парка до НДК). Учените от БАН канят своите гости на пътешествие из дълбините на времето и науката, за да им разкажат за последните си палеонтологични находки и за теориите, свързани с най-ранните предци на човешкия род, с това кои са древните животни, обитавали нашите земи, как са изглеждали, къде са живели и защо са изчезнали.

На научната дискусия палеонтолозите ще разкажат също къде днес се откриват останки от древни организми, как учените ги датират, как модерните технологии отварят нови хоризонти пред палеонтологията и, не на последно място, как "всеотдайността и усилията на поколения палеонтолози разкъсват пелената на забвението и възкресяват отдавна изгубени светове".

Лектори ще са д-р Латинка Христова и Владимир Николов, както и проф. д-р Николай Спасов, открил на наша територия древни останки от праисторически човек - находка, която променя представите в световната наука за появата и движението на първите хора на планетата.

Дискусията е част от събитията, посветени на 130-годишнината от създаването на Националния природонаучен музей на БАН и 150-годишнината от основаването на Българската академия на науките.

Еврото може да се отложи и след 2025 г.

автор:Дума

visibility 351

/ брой: 93

Курортите на път да останат без персонал

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 93

Обмислят ББР да дава безлихвени кредити на чиновници

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 93

Президентът на Иран загина в катастрофа

автор:Дума

visibility 364

/ брой: 93

20 на сто от учениците в Хърватия залагат

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 93

Мадрид отзова посланика си в Буенос Айрес

автор:Дума

visibility 355

/ брой: 93

Накратко

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 93

Само обещания

автор:Деси Велева

visibility 344

/ брой: 93

Олимпийско лицемерие

автор:Нешка Робева

visibility 341

/ брой: 93

Коалиция на приятелството

автор:Лозан Такев

visibility 364

/ брой: 93

Всеки глас за малки леви партии е загубен

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 93

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ