29 Април 2024понеделник19:20 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живот в миналото и настоящето

Резултати от проучването на 50 обекта показват археолозите от БАН за 40-годишнината от своя професионален празник

/ брой: 38

автор:Велиана Христова

visibility 2216

За четвърти път Националният археологически институт с музей при БАН (НАИМ) откри вчера изложба, с която учените от института и от 24 музея в страната представят най-впечатляващите открития от изминалия сезон на 2010 г. Годишната изложба на НАИМ е най-голямата временна археологическа изложба, която се прави у нас. Учените съзнателно са нарочили откриването на  изложбата за 14 февруари - Деня на археолога. Този професионален празник се чества от 1971 г. по инициатива на тогавашния състав на НАИМ и фактически вчера самият археологически празник навърши своя 40-годишен юбилей.

Този път в експозицията с постери и артефакти са представени резултатите от проучването на 50 обекта в страната, а иначе през 2010-а археолозите са работили на общо 250 обекта у нас, съобщи директорът на НАМ доц. Людмил Вагалински. Изложбата представя цялото поле за изява на българската археология - от праисторията през античността и класическия период до Средновековието, обобщи вчера кураторът на експозицията гл. ас. Здравко Димитров. Самата изложба се осъществява с помощта на МК и на БНБ. Става вече традиция в деня на археолога НАИМ да присъжда награда за журналисти, които са отразявали работата и проблемите на археолозите през годината. Преди три години присъдената за пръв път журналистическа награда попадна в ДУМА, след това - в сп. "Тема". Вчера археолозите разделиха наградата и нейни носители станаха колегата Димитър Николов от в. "Новинар" и Калина Жекова за предаването "Бащино огнище" в ТВ "Планета".



 Ако говорим за праисторията, посетителите в Националния археологически музей ще могат да видят нови уникални костни останки от животни, открити в пещерата Козарника в Белоградчишко, където всъщност са открити най-ранните обработени от човека кости в Европа. Идоли, керамични съдове, сечива от селищните могили Хотница, Петко Каравелово, Провадия и Търговище, от с. Върхари и Созопол пък дават представа за селищата на първите земеделци от новокаменната епоха и бума в развитието на обществото по време на каменно-медната епоха. Тракийската култура, която винаги предизвиква силен интерес у публиката поради постоянните находки на златни предмети и съдове от тази епоха, е илюстрирана с новооткрития богат некропол край ямболското с. Бояново и с. Балей, Видинско.
Античността присъства в изложбата с находки от рудниците на Ада тепе до Крумовград, с гробни дарове от елинския некропол в Аполония-Понтика (Созопол), с комплекса изделия от римско време на Филипопол (Пловдив), с находките от Сердика и Анхиало (Поморие), с накити от могили в Сливенско и край Чирпан. Разбира се, християнският период в историята на земите ни може да се види със стенописите от ранновизантийската базилика при гр. Бяла и нашумелите открития на остров Св. Иван край Созопол.
Освен богатите резултати от разкопките на трите столици - Плиска, Велики Преслав и Търновград, посетителите на изложбата могат да видят и последните резултати от разкопките на Перперикон, Кастрици, Калиакра, от некрополите при с. Топола, от Велико Търново.       
 

4-часова спасителна акция в Пирин

автор:Дума

visibility 56

С Велики понеделник започва Страстната седмица

автор:Дума

visibility 90

БСП ще отбележи 1 май – Ден на труда

автор:Дума

visibility 95

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 211

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 234

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 190

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 224

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 218

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 210

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ