02 Май 2024четвъртък22:40 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Уютните музи на Калина Атанасова

20 картини, 20 прореза, 20 проекции в домашната история на Пловдив показва художничката в галерия "Сигна"

/ брой: 106

автор:Пенка Калинкова

visibility 2457

Много хора пишат за Пловдив - и аз съм една от тях, много хора рисуват Пловдив - всеки знае Цанко-Лавреновите архитектурни хроники, помни  Златю-Бояджиевата пързалка по Таксим тепе, Матьо-Матеевите хълмове и река Марица, гледани от високия етаж на неговото ателие, но особено близка ни е интимната атмосфера на онзи Пловдив, който живописва Калина Атанасова. Защото тя, отгледаната и живееща в центъра на Пловдив, на самата Главна улица, познава както никой друг една особена прослойка градски хора, пловдивчани - тези от централното градско ядро, живеещи в полите и по стръмнините на Трихълмието, някъде около Джумаята или католическата черква, около Цар-Симеоновата градина и Военния клуб. Тези хора имат свой колорит, свои обноски, свой начин на живеене и общуване, своя старомодна добродетелност. И в изложбата й в галерия "Сигна" в Новотел "Пловдив", озаглавена "Нашият Пловдив", ние ги виждаме, виждаме къщи и архитектурни ансамбли от Главната улица, виждаме дами с кученца и чадърчета и господа с гарсонетки  и бастунчета, семейни компании край латерната в Стария град. Личи, че художничката ги познава, ако не от лични срещи, то от снимките на скрина и бюфета, които във всяка пловдивска къща се пазят, от разказите на баба и лели. А защо не и от собствените си непосредствени впечатления и преживявания. За тази пловдивска специфика поетът Иван Теофилов казва в стихотворението си "Джумаята" - "Реликви-сгради в царствено каре,/ наивно и помпозно украсени/ С барокови релефи на търговски или семейни музи... Мил пейзаж на добродушните ни усмивки!/ И ето детската, провинциална Европа, приютила светостта/ с леточислението на Улу джамия, запалила край летния си спомен/ тополите като могъщи свещи..."
Калина Атанасова рисува отново и отново прекрасните възрожденски къщи в Стария град. При нея те са розови, жълти, сини, дори лилави. Тя е истински Модилиани на старата пловдивска архитектура - силуетите на къщите и любимите й персонажи са винаги издължени и като че ли леко поклащащи се от аристократична изнемога и изтънченост. Като почитателка на нейната творческа вселена няма как да не забележа, че някои образи и сюжети се повтарят, тя е склонна към вариативността, има си любими образи и сюжети, които детайлизира във всяка нова картина. Този път тя е и по-декоративна, с повече внимание към детайла - дали в десена на блузката и полата, в някой аксесоар, в някоя малка скъпоценна подробност. Но има и нещо ново - голямото платно със Свети Георги, който убива змея със 7 глави, различни глави - струва си да го разгледаме подробно и да се размислим - това са седемте смъртни гряха, свързани с много съвременни недъзи. 20 картини, 20 прореза, 20 проекции в домашната история на Пловдив. Със закачка и шега. Малко като гротеска, малко приказно. През цялото време на ръба. Очевидно е желанието да опазиш този любим на мнозина Пловдив от попълзновенията на времето - от стъклото, бетонните конструкции, от фалша и имитацията, от еднаквостта. От забравата.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ