30 Април 2024вторник09:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Акцент

Най-страшният робот, който сте виждали...

Или как Музеят за приложно изкуство МАК във Виена показва миналото, настоящето и бъдещето на технологичните постижения

/ брой: 190

автор:Павлета Давидова

visibility 982

Кое е най-страшното нещо, което си представяте? Не, не го изричайте на глас. Със сигурност за много от вас най-плашещо е да си сам на смъртния си одър. Ако посетите Музея за приложно изкуство МАК във Виена, има вероятност да преразгледате първоначалната си хипотеза. През юни на тържествена церемония пред повече от 750 главни редактори, медийни иноватори и журналисти бе открита експозицията "Здравей, Робот. Дизайн между машина и човек".
Част от експонатите определено карат човек да настръхне - някои заради носталгични спомени от миналото, други заради хумора и иронията, която крият, а трети... Трети те карат да се замислиш дали наистина роботът може

да измести хората


Точно това се питаш, когато видиш машинката, която гали ръката на умиращ пациент. Експонатът е придружен с видео, което показва как действа - монотонен глас обяснява на пациента: "Съжалявам, че се чувстваш зле, но сега няма кой да дойде при теб, затова аз съм тук и ще ти помогна да се успокоиш, преди да минеш отвъд..."  Не по-малко плашеща е и черната урна, която отчита какъв процент от човешките кости, кожа и др. са попаднали в нея, докато се пълни с праха на кремирания човек... Любопитно попадение е и роботът-писател - машинизирана ръка драска текстове по листове, които, веднъж изписани, падат на земята. Журналистите със смях откриват прилики в поведението на истинския писател. Сигурно пише по-красиво от мен, мърмори под носа си колега, докато минава покрай "ръката"...
Място в изложбата има и

"Моят първи робот"

който обгрижва пеленачета, дори може да ги храни и обслужва. Специална плюшена механизирана играчка успокоява деца, страдащи от аутизъм. За болните от деменция са предвидени "говорещи" вилици, които могат да се движат и да им напомнят, че е време за храна. Има и бастун в електрикав цвят, който да подсказва, че е време за разходка... Повече от 200 експоната се опитват да уловят различни аспекти от света на роботиката, без да възхваляват или отричат мястото на машините в света ни.
Изложбата започва с оптическа илюзия, която кара човек да се замисли дали очите не го лъжат, а на една от стените е поставено и голямо пано с провокативни изречения. "В бъдещето всички ние ще пазаруваме от затвора". "Роботите не купуват мебели". "Измамно е да убиваш хора чрез дронове". "Дроновете си умират да ви видят голи". "Роботите изяждат работата ви за закуска" - това са само част от провокациите, които очакват посетителите на МАК.
В една от първите зали се прави

разходка в миналото

с ретроспекция на филмовите роботи - познати играчки от анимационни филми и фантастики дебнат зад различни витрини. Има и ъгълче, в което човек може да си припомни детството с позабравена телевизионна игра.
Бъдещето пък е представено с изключително иновативна играчка - нещо като количка, задвижвана само... от фенерче. За да се движи машинката, някой трябва да насочва лъча от фенерчето в определена точка от "купето", светлината "побутва" машинката в правилната посока. Изобретението се нарича "Робо вундеркинд" и е предназначено дори за малчугани на 5 г. Идеята му е да стимулира децата да строят свои собствени роботи, като усвояват основни умения за програмиране. Това става благодарение на различни кубчета, които са снабдени с разнообразни сензори, лазерни показалки и камери. Те се свързват безжично и са съвместими дори с кубчета лего, могат да се програмират през телефона или таблета, хвали "Робо вундеркинда" Кристоф Тун-Хоенщайн, който е директор на Музея за приложни изкуства във Виена. Шантави обувки от 2D принтер и куче-робот, което иска да ви стане домашен любимец - това са част от закачките на днешния ден.
Неочаквано изложбата засяга и актуалната тема за сексуалното самоопределяне. Симпатичен син робот посреща посетителите в една от залите. "Въпреки, че белгийският дизайнер на роботи Жан де Костер обявява Робин за "трансджендър", той се обръща към него с "тя" за удобство. Де Костер повдига въпроса за условностите на пола и тенденцията да приписваме пол на роботи, дори на такива, които нямат лице и име толкова сладки като Робин", гласи обяснителната бележка към роботчето.
Изложбата в МАК е разделена на 4 - "Наука и фантастика", "Програмирани за работа", "Приятел и помощник" и "Едно сме". Изкуство, дизайн, архитектура, както и примери от света на литературата, филмите, поп културата и технологиите са събрани, за да представят

"безпощадна реклама"

на света на интелигентните машини и важната роля, която има дизайнът им. Поне това е целта, която си е поставил екипът на музея. Като лайтмотив из изложбените зали висят 14 въпроса, които провокират мисъл за връзката между хора и роботи.
Куратори на "Здравей, Робот" са Амели Клайн от Vitra Design Museum, Томас Глазер и Марлис Вирт от МАК. Екипът допълва Фредо де Смет от Design museum в Гент. Работата на кураторите е подпомагана от екип съветници, сред които е и авторът на научна фантастика Брус Стърлинг.
Цялата невероятна робоприказка очаква своите посетители до първи октомври. Изложбата е част от виенското Биенале 2017, което е под мотото "Роботи. Работа. Нашето бъдеще". Закриващото събитие ще е на 30 септември, когато МАК ще покаже "Изкуственият интелект-Истински емоции. Как роботите променят живота ни".


С послания на английски изложбата предизвиква гостите си да осмислят възможностите на роботиката


Кристоф Тун-Хоенщайн, директор на Музея за приложни изкуства във Виена, лично разказваше за експонатите при откриването на експозицията


Срещали ли сте робот, питат макети от детството на някои посетители


Според създателя си Робин е "тя", но е и "трансджендър"

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 578

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 608

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 514

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 596

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 609

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 567

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 610

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 615

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 657

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 551

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ