07 Май 2024вторник10:13 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Здраве

Кожата влияе на кръвното?

/ брой: 216

автор:Дума

visibility 490

Кожата участва в регулирането на кръвното налягане и сърдечната честота, установяват учени от Университета в Кеймбридж.
Като основни фактори за хипертонията по правило се посочват обездвижването, неправилното хранене и други грешки в начина на живот. Но ново проучване разкрива, че и кожата играе роля в регулирането на кръвното, изтъква проф. Рандал Джонсън, съавтор на проучването. Той припомня, че високо кръвно може да доведе до сърдечносъдово заболяване, което да завърши с инсулт или инфаркт.
Предишни изследвания показаха, че в условията на кислороден глад потокът на кръв към тъканите се увеличава, а оттам и налягането. Процесът е свързан с наличието на вид протеини, наречени HIF. В новото проучване проф. Джонсън и колегите му потърсили отговор на въпроса как кислородният глад влияе върху кръвообращението в кожата и дали това не се отразява на кръвното налягане в организма, става ясно от публикация в medicalnewstoday.com.
Учените извършили проучване върху генетично модифицирани мишки. Гризачите били поставени в условия на кислороден глад (хипоксия). Целта била да се сравни реакцията на здравите мишки с тези, на които липсват един от двата протеина - HIF-1a или HIF-2a. При гризачите с липсващи протеини  се повишили сърдечният ритъм, кръвното налягане, температурата на кожата, а нивото им на физическа активност паднало.
Реакцията в условия на кислороден глад при здравите мишки (които нямали липса на HIF протеини) се оказала по-сложна, отколкото се предполагало. През първите 10 мин. сърдечната честота и артериалното налягане се увеличили. След това (до 36 часа), кръвното налягане и сърдечната честота паднали под нормата. Приблизително след 48 часа в кислороден глад сърдечната честота и кръвното налягане се нормализирали.
"Ниските нива на кислород в околната среда - временни или постоянни, са често срещани и могат да се свържат с фактори като пушене или наднормено тегло", обобщава проф. Ендрю Каубърн, също от Кеймбридж.

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 2053

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 2008

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1816

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 2123

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 2351

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1897

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1939

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 2199

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1996

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 2148

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ