04 Май 2024събота15:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Осъдиха "касапина от Сребреница" на доживотен затвор

Трибуналът в Хага призна Ратко Младич за виновен по 10 от 11-те обвинения

/ брой: 230

автор:Дума

visibility 27

Международният наказателен трибунал за бивша Югославия в Хага осъди някогашния командир на босненските сърби Ратко Младич на доживотен затвор, след като го призна за виновен по обвинения в престъпления срещу човечеството, геноцид и военни престъпления. Присъдата беше прочетена от председателя на съдийската колегия по делото Алфонс Орие.
Трибуналът призна Младич за виновен по десет обвинения за престъпления, извършени по време на военния конфликт в бивша Югославия през 1992-1995 г., при който загиват 100 000 души, а други 2,2 млн. са принудени да напуснат домовете си. „Заради извършването на тези престъпления трибуналът осъжда Ратко Младич на доживотен затвор“, заяви съдия Орие и допълни, че престъпленията на бившия сръбски командир са „сред най-отвратителните, познати на човечеството“.
Процесът срещу „касапина от Босна“ е последното дело пред международния трибунал, който ще затвори врати следващия месец. Той продължава вече четири години и е едно от най-значимите дела за военни престъпления в Европа след Нюрнбергския трибунал отчасти заради мащабите на извършените престъпления.
Присъдата на Младич беше обявена в негово отсъствие, тъй като той трябваше да бъде изведен принудително от залата, след като се развика на съдиите. Емоционалният изблик дойде, след като съдия Орие отхвърли искането на защитата днешното заседание да бъде прекратено, тъй като Младич има високо кръвно и не е в добро здравословно състояние.
След изненадваща почивка от 45 мин. адвокатът на Младич – Драган Иветич, помоли съдиите днешното четене да бъде прекратено, тъй като клиентът му не се чувства добре. По думите му кръвното на Младич е много високо и три пъти е било измерено от медицински сестри. Според адвоката състоянието на подсъдимия се определя като хипертонична криза и продължаването на заседанието може да доведе до „фатални“ последствия.
След като получи отказ, Младич стана от мястото си и започна да крещи. „Те лъжат, вие лъжете. Не се чувствам добре“, развика се той на сръбски, преди да бъде отведен насила от двама охранители.
Присъдата му беше приветствана от комисаря на ООН за човешки права Зеид Раад ал Хюсеин, който я нарече „значителна победа на справедливостта“. По думите му решението на трибунала е „предупреждение за извършителите на подобни престъпления, че те няма да избягат от правосъдието, независимо от това колко са влиятелни… Те ще бъдат подведени под отговорност“, посочи той.
„Касапинът от Босна“ е заловен в малките часове на 26 май 2011 г., след като се укрива в продължение на 16 години. В тази нощ четири автомобила с представители на силите за сигурност влизат в село в Северна Сърбия докато всички все още спят. Те откриват Младич в двора на къща, принадлежаща на братовчед му и го отвеждат в Белград. След силен натиск от страна на Брюксел сръбските власти го предават на Трибунала.
Ратко Младич е обвиняван в преследване и насилствено изселване на мюсюлманско население от Босна и Херцеговина, бомбардировки и обстрел на град Сараево, геноцид, преследвания и депортация на жители на Сребреница, както и взимане за заложници на военни наблюдатели от ООН.
През годините 74-годишният Младич претърпява няколко сърдечни удара, които влошават здравето му.


Младич застана пред Трибунала усмихнат, но 40 мин. по-късно му стана лошо, а след това избухна и започна да вика: "Вие лъжете!". Заради нарушение на правилата съдът нареди Младич да бъде изведен от залата
БГНЕС


Асоциацията "Майките от Сребреница" е "частично удовлетворена" от присъдата срещу Ратко Младич. "Присъдата му е по-тежка, отколкото тази на Радован Караджич. Но не бе признат за виновен по обвинения в геноцид в някои населени места", заявиха представителки на "Майките от Сребреница"
БГНЕС

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ