18 Май 2024събота11:25 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

При плагиатство ще се отнемат научната степен и длъжност

За главен асистент няма да се държи изпит, министърът ще отстранява ректор плагиат

/ брой: 56

автор:Велиана Христова

visibility 1151

Кандидатите за длъжността главен асистент вече няма да държат изпит, както бе досега, а конкурсът ще е по документи. Това прие вчера парламентът при второто четене на поправките в Закона за развитие на академичния състав. Мотивът е, че кандидатстващите за поста са защитили дисертация в своята област и изпитът за тях е нонсенс. Проектът за промени в закона бе гласуван изцяло вчера и ще влезе в сила месец след публикуването му в ДВ. 
Миналата седмица НС вече въведе национални минимални изисквания за получаване на научна степен или за заемане на научна длъжност. Те ще бъдат включени от МОН - конкретно за всяка научна област, в правилника към закона до два месеца след обнародването на поправките. В досегашния закон, действащ от 2011 г., нямаше никакви критерии към кандидатите и особено във вузовете се нароиха хиляди хабилитирани лица, без да е ясно имат ли някакви постижения - "на кило". Според приетите вчера текстове кандидатите за "професор" или "доцент" вече са длъжни пред журито за конкурса да направят презентация по избрана от тях тема, свързана с научната област на длъжността. За "главен асистент" гласуването ще е явно, а за "професор" и "доцент" - според записаното в правилниците на вузовете или на научните организации. Всички документи от конкурсите се публикуват в интернет и остават там поне 5 години. Ако кандидатът не покрива минималните изисквания, той не може да продължи участието си в конкурса. Министърът на МОН ще създаде публичен регистър на преподавателите и учените, които покриват минимума изисквания. Които нямат дори тези минимални постижения, независимо кога са получили степени или длъжност, няма да фигурират в регистъра, не могат да заемат ръководни длъжности и да участват в научни журита.
Факултетен или научен съвет може да взема решения за избор на професори и доценти само ако поне една трета от членовете му са професори и/или доктори на науките. Ако не са, може да се привличат външни професори за избора, което поставя под въпрос целта на промяната, тъй като всяко калпаво вузче лесно ще си докара "външни" и ще продължи да си "произвежда" необходимите му за легитимиране хабилитирани лица.
Съвсем ново в закона е, че се създава Комисия по академична етика (КАЕ) към министъра на образованието и науката, която ще се произнася по сигнали и жалби за нарушения в процедурите, за конфликт на интереси в журитата, за плагиатство и за представени от кандидат данни за научните му постижения. Досега това ставаше в съда. При доказано плагиатство (без значение кога е направено) на преписалия чужди трудове и идеи се отнема научната степен и той се освобождава от длъжност. Ако плагиатът е ректор, министърът го сваля от поста и назначава служебен ректор до избора на нов от общото събрание на организацията.

За споровете по закона в НС         

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ