29 Април 2024понеделник12:37 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Ще оцелее ли СТО при Тръмп

Американският президент ще използва правилата на организацията за световна търговия, като носни кърпички

/ брой: 64

автор:Дума

visibility 550

Международна организация, която Доналд Тръмп унижава, подкопава, но и прегръща, когато отговаря на интересите му, вероятно звучи познато като НАТО или ООН.
Сега е време да я добавите към списъка: Световната търговска организация (СТО).
Ранните признаци за намеренията на американския президент към търговския орган, основан в Женева, насочват вниманието към враждебност.

Като кандидат той нарече СТО "бедствие"

и заплаши с оттеглянето на САЩ от организацията. Търговското министерство във Вашингтон каза, че Съединените щати имат право да пренебрегват всички решения на DSB, които нарушават националните интереси. Това е основният орган на СТО за разрешаване на споровете.
Но това бяха дреболии в сравнение с предложените вносни мита за стомана и алуминия.
За много експерти усилията на администрацията на Доналд Тръмп да представи митата като законни съгласно международното търговско право, представляват ядрен удар срещу системата за търговия, базираната на определени правила.
Но само ден, след като удари Китай с едностранни мита за внос до 60 милиарда долара, Вашингтон се обърна към СТО, като поиска от DSB да накаже Китай за нарушения, свързани с интелектуалната собственост.
"Фактът, че се стигна до спор в рамките на СТО, означава, че не става дума за " Тръмп срещу СТО ", а че Тръмп изцяло използва СТО, което е напълно различна картина за националната сигурност (по случая със стоманата и алуминия), каза Петер Унгфакорн, който е работил в търговския орган в продължение на две десетилетия.
Унгфакорн, който сега пише за сферата на търговията, каза пред АФП, че може и да е невъзможно да се определи "съгласуваната" търговска политика на Тръмп, но очертанията на американската стратегия за Световната търговска организация може би се появяват. "Те ще използват каквото и да е оръжие, което ще им позволи да спечелят", коментира той. По думите му Вашингтон може да работи в системата, когато иска, и да пренебрегне правилата, когато е необходимо.
Това обаче повдига важен въпрос за бъдещето на СТО: може ли организацията, предназначена да създаде равнопоставеност в световната търговия, да оцелее, когато най-развитата икономика в света откаже да бъде обвързана от правилата?

Слаба и повяхнала система

Едуард Алдън, специалист по въпросите на търговската политика в Съвета за външни отношения, написа, че 8 март - денят, в който бяха обявени тарифите за стомана и алуминий - е "Денят, в който СТО почина".
Докато подробностите около митата, включително изключенията за американските съюзници, остават неясни и хлъзгави, основният довод на Олдън за заплахата все още е в сила.
Вашингтон твърди, че разпоредбите за националната сигурност в търговското право са самоизпълняващи се - тоест моментът, в който се позовава на сигурността, за да оправдае дадената търговска мярка, тази мярка автоматично става законна.
Алдън и други отбелязват, че системата за разрешаване на спорове на СТО може да не оцелее в случай, който зависи от националната сигурност.
Ако съдиите на СТО се съгласят с аргумента на САЩ, това би позволило на всяка страна да налага мита всеки път, когато поиска. Ако пък те отхвърлят аргумента, тогава Вашингтон ще отхвърли присъдата и целостта на системата ще се разпадне, каза Алдън.
Пред АФП той подчерта, че не вярва, че търговският екип на Тръмп има конкретно желание да навреди на СТО. Той просто отказва "да бъде ограничен от правилата на СТО", смята експертът.
"И ако СТО отслабне и повехне, така да бъде. Не мисля, че това е намерението им, но те са готови да живеят с него, ако се стигне дотам", каза той.
Експерти твърдят, че бъдещето на СТО ще зависи както от хода на Тръмп, така и от начина, по който реагират другите членове.
Китай, който беше силно критикуван като търговски манипулатор от множество членове на СТО, включително и от Съединените щати, по иронично стечение на обстоятелствата

се превърна в най-силните защитници на институцията

В отговор на мерките в областта на стоманата и алуминия, както и на огромните мита, наложени на Китай, пратениците на Пекин многократно са използвали форуми на СТО, за да призовават за сдържаност, настоявайки Вашингтон да се съобрази и защити международната търговска система.
Но Алдън е на мнение, че членовете, особено Китай и Европейският съюз, ще трябва да предприемат конкретни действия, за да отговорят на неудовлетвореността на САЩ от настоящата система.
"Ако други държави не могат да се адаптират ... (и) мисля, че те вероятно няма да могат, тогава мисля, че СТО става все по-малко и по-малко релевантна", каза той. Но и добави, че едва ли организацията ще изчезне скоро.
Унгафакорн се съгласи, че СТО ще продължи да бъде форум за преговори, ако системата за уреждане на спорове се срине, но предупреди, че не му харесва удовлетворението относно дългосрочната жизнеспособност на организацията.
"Ситуацията е опасна. Трябва да сме наясно с това", предупреди той.


 

Опонентът ни е паралелната държава

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 81

1,3 млн. българи живеят с доходи под прага на бедност от 638 лв.

автор:Дума

visibility 150

/ брой: 81

Сключен е договор за шумоизолираща преграда над с. Чурек

автор:Дума

visibility 144

/ брой: 81

Българчетата са на първо място в света по пушене

автор:Дума

visibility 164

/ брой: 81

БСП успя да запази работните места в мините

автор:Дума

visibility 149

/ брой: 81

"Боташ" не иска прекратяване на споразумението с "Булгаргаз"

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 81

Новите двуетажни влакове пристигат през 2026 г.

автор:Дума

visibility 152

/ брой: 81

Fitch очаква политическата криза пак да отложи еврото

автор:Дума

visibility 129

/ брой: 81

Хиляди испанци подкрепиха Санчес

автор:Дума

visibility 123

/ брой: 81

Нелегални мигранти с менте лични карти

автор:Дума

visibility 145

/ брой: 81

САЩ и Китай трябва да са партньори

автор:Дума

visibility 148

/ брой: 81

Накратко

автор:Дума

visibility 122

/ брой: 81

Загинал на работа

автор:Аида Паникян

visibility 124

/ брой: 81

Маските паднаха

visibility 123

/ брой: 81

Украйна – камикадзе на САЩ

автор:Юри Михалков

visibility 115

/ брой: 81

БСП е алтернатива за развитието на България

автор:Дума

visibility 156

/ брой: 81

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ