11 Май 2024събота14:06 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Американско лоби натискало за ГМО у нас

ГЕРБ обещали на Вашингтон да прокарат закона за храните-мутанти, става ясно от грама в "Уикилийкс"

/ брой: 198

автор:Дума

visibility 86

Скандалните закони, защитаващи ГМО-продуктите у нас, са опит да се прокарат американски корпоративни интереси, става ясно от поредната публикация в сайта "Уикилийкс". Серията секретни дипломатически документи показва, че законодателството за ГМО в България е било внимателно следено и подкрепящите го са били финансирани от посолството на САЩ. ГЕРБ пък са поели ангажимент да прокарат политиката, разрешаваща ГМО, още преди идването си на власт.
Още през 2006 г. в грама от София до Вашингтон се казва, че основна пречка срещу приемането на ГМО-законодателство е шефът на БАН акад. Иван Юхновски. Атанас Атанасов, шеф на Агробиологичния институт, разказал в посолството, че Юхновски изпратил различни "експерти, които знаят много малко за науката за ГМО", в парламентарните комисии по околната среда да критикуват законопроекта. Лобистите за ГМО пък са изпратили писмо до ЕК с питане дали българският закон е в съответствие със законодателството на ЕС. "Атанасов смята, че България може да бъде санкционирана, ако се докаже, че законът не съвпада с политиката на ЕС, което може да се превърне в тоягата, необходима на поддръжниците на ГМО тук, за да убедят правителството да преразгледа закона", пише в грамата.
През 2009 г. посланик Нанси Макълдауни пише още по-подробно по темата: "Посолството в София има добре дефинирана стратегия, подкрепена от бихотехнологичната индустрия на САЩ и важни местни доверители". Те трябвало да бъдат финансирани, за да проведат "информационна кампания за търговските и икономическите ползи от ГМО". Година по-късно става ясно, че американското лоби вече има реален шанс да успее, защото либерализирането на ГМО става една от стратегическите цели на кабинета "Борисов".
В грамите до Вашингтон се споменава, че заради съпротивата на голяма част от обществото правителството е принудено да "наложи тактически мораториум от 5 години". Целта на мораториума, според документите, разпространени чрез сайта "Биволъ", е да предизвика критика на ЕС като противоречащ на европейското законодателство, след което под заплахата от европейски санкции да бъде приет нужният законопроект. Тази хитрост разкрил Мирослав Найденов пред сегашния посланик Уорлик.
В началото на февруари 2010 Уорлик пише до Вашингтон в некласифициран доклад следното: "Проектозакон, който би съгласувал настоящия режим на ограничения за биотехнологиите със законодателството на ЕС, беше заграбен от групи, които са против ГМО. Като тактически отговор правителството предлага допълнение към законопроекта - 5-годишен мораториум върху освобождаването на ГМО в околната среда или за селскостопански цели. Правителството очаква, че след приемането на новото законодателство ЕК ще погледне на мораториума като на забавяне в прилагането на закона и на България ще й се наложи или да го отмени, или да се сблъска със санкции". Уорлик уточнява, че лично Найденов го е уверил, че е по-добре законопроектът да се промени под натиск от ЕК, отколкото от правителството.
"Ако Найденов е прав и ЕС в крайна сметка принуди България да вдигне предложения мораториум, правителството ще има извинението, от което се нуждае, за да либерализира най-накрая българския биотехнологичен режим", обобщава Уорлик.

И трите телекома с рекордни приходи

автор:Дума

visibility 919

/ брой: 86

Гвоздейков пак смени началника на НКЖИ

автор:Дума

visibility 856

/ брой: 86

Вето върху тавана за надценката на хляба

автор:Дума

visibility 863

/ брой: 86

Червеното месо и млякото разболяват планетата

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 86

Европа се окъпа в светлини за 9 май

автор:Дума

visibility 873

/ брой: 86

Катастрофална загуба за социалдемократите в РСМ

автор:Дума

visibility 866

/ брой: 86

Популярността на САЩ като глобална сила спада

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 86

Си Дзинпин пристигна в Унгария

автор:Дума

visibility 827

/ брой: 86

Време е

автор:Александър Симов

visibility 847

/ брой: 86

С надежда за партньорство

visibility 803

/ брой: 86

Извращението Евровизия

visibility 843

/ брой: 86

9 май - ден на Победата

автор:Дума

visibility 815

/ брой: 86

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ