30 Април 2024вторник14:58 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Извън Европа сме

/ брой: 33

автор:Мая Йовановска

visibility 621

Ползвайки данни за 2010 г., европейската статистическа служба "Евростат" огласи вчера една  печална класация, в която сме лидери. Начело сме по най-голям дял на населението (42%), застрашено от бедност. Веднага след нас са Румъния с 41 на сто и Латвия с 38%. Как изглежда класацията обаче от другата страна. Най-малък е този дял в Чехия -14%. В Швеция и Холандия е 15%, а в Люксембург - 17%. Бедността е социален проблем, който съществува във всички страни по света. Каква обаче е цената на бедността и каква е огромната разлика, с която в различните страни определят откъде започва оцеляването на ръба? Световната банка например определя хората като бедни, когато разполагат с доходи под 1,25 долара на ден.
Ето какво показват последните цифри на "Евростат" за нивото на минималната работна заплата в страните от ЕС за миналата година. В изчисленията са калкулирани и възнагражденията от 13-а и 14-а заплата. Например Люксембург, където застрашено от бедност е 17 на сто от населението, минималната работна заплата е 1758 евро. Същевременно у нас хем процентът на беднотията е над 40 на сто, хем минималното възнаграждание е 123 евро. Има разлика, нали! Това е повече от 14 пъти по-малко. Дори гърците, които здраво са го закършили и заради постоянно затягащия им се финасов колан са почти всеки ден по улиците, през миналата година са вземали минимално възнаграждение от 863 евро.    
Още по тъжна за нас ще изглежда картината, ако разширим сравнението, излизайки от ЕС. Защото бедността в Европа и САЩ също е различна. Зад океана под линията на бедност според официалната статистика попада 14,3% от населението. Но! Бедните получават подпомагане от държавата. Ако американец вземе по малко от 700 долара на месец, той се отнася до най-ниската категория на просяците. Над 90% от официалните бедни имат дом и кола. Половината бедни са здравноосигурени. И най-фрапиращата разлика - сред пенсионерите над 65 години бедни са едва 6%. А у нас - повечето пенсионери гладуват, защото сметката им за парно е по-голяма от пенсията.
За съжаление информацията, че делът на бедните у нас е огромен, не е новина. Тези цифри обаче показват и една друга изключително печална тенденция. Че у нас е по-голямо, отколкото в другите държави, социалното разслоение. И то се увеличава. Когато богатите се увеличават и стават още по-богати, право пропорционално е нарастването и на бедните. Това показва и статистиката, според която за миналата година с близо 100 са нараснали депозитите в банките с над 1 млн. лв.
С т.нар. "Gini" индекс се измерва социалното разслоение в държавите. Най-голямо в света сред 140 държави е то в Намибия, а най-ниско в Швеция. Ние сме на 39-о място в компанията на куп екзотични държави. В страни като Камерун, Камбоджа, Никарагуа и Сенегал има по-малко социално разслоение, отколкото у нас. Първата държава от ЕС, която е най-близо до България в класацията, е Португалия, на едва 73-о място. Явно по бедност и социално разслоение в обществото сме извън Европа.
 

Фалшификации заради министерски пост

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 82

Българите намаляват и застаряват

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 82

Намаляват и браковете, и разводите

автор:Дума

visibility 242

/ брой: 82

За 9 месеца нищо не е свършено по участъци 7 и 8 на "Хемус"

автор:Дума

visibility 251

/ брой: 82

Пускането на терминала в Александруполис се отлага

автор:Дума

visibility 262

/ брой: 82

Външният дълг надхвърли 44% от БВП

автор:Дума

visibility 191

/ брой: 82

Терминал 3 на летището ще започне да се строи през 2026 г.

автор:Дума

visibility 253

/ брой: 82

Педро Санчес остава на поста

автор:Дума

visibility 221

/ брой: 82

В Словения от кенчета правят планински заслони

автор:Дума

visibility 230

/ брой: 82

Кипър е първенец по депортиране на мигранти

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 82

Накратко

автор:Дума

visibility 205

/ брой: 82

Безчинствата на промяната

автор:Александър Симов

visibility 277

/ брой: 82

Медийна несвобода

автор:Йото Пацов

visibility 251

/ брой: 82

Недопустимо разделение в армията*

автор:Евгени Генов

visibility 215

/ брой: 82

Остава ли място за мир?

visibility 200

/ брой: 82

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ