04 Май 2024събота11:43 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Борисов изстъргва отношенията с Русия

/ брой: 220

автор:Иво Атанасов

visibility 1216

Ще изстържа цената на "Белене" - заяви Борисов в първата половина на премиерския си мандат. Мнозина посрещнаха тази закана с одобрение и дори с облекчение. Щом ще изпилва цената, втора атомна централа все пак ще има. Това беше завой спрямо застъпената веднага след поемането на управлението позиция, че нова АЕЦ не ни е нужна. А след като цената на "Белене" ще бъде по-ниска, това означава, че и токът за потребителите ще бъде по-евтин.
Завоите обаче се оказаха толкова много и толкова начесто, че доскоро никак не беше лесно да се отгатне какви точно са намеренията на Борисов. Някои дори му съчувстваха и му стискаха палци, защото го виждаха като жертва на борбата между две велики сили за по-сериозно присъствие в нашата енергетика. Плакаха заедно с него, когато с най-дълбоката загриженост, на която е способен, сподели в "Панорама", че ако не реализираме проекта "Белене", след 10-15 години цената на  тока ще се вдигне 18 пъти, а икономиката ще банкрутира. И кимаха разбиращо, когато сълзите в най-мъжките очи отстъпиха място на ехидната усмивка, че "Белене" е един голям гьол и нищо повече.
Ние сме свикнали с непостоянството на Борисов. Дотолкова, че вече не го забелязваме. Когато обаче премиерът търси партньори за проекта извън България, противоречивите сигнали, които излъчва, в никакъв случай не му помагат. Сега той ни уверява, че страната ни не е в състояние да вложи милиарди в новата централа. Проектът може да се реализира само с чуждестранен стратегически инвеститор, а такъв липсва. Още по-лошо: няма и желаещи. Което не е учудващо - люшкането и мотаенето на Борисов вдигна цената на централата, вместо да я изстърже. А стратегически инвеститор бе намерен - немската компания RWE, но завоите на сегашната власт го принудиха да се откаже. Така всички лоши прокоби са на път да се сбъднат - ако идната година ГЕРБ не отиде в опозиция, централа няма да има, а цената на тока ще скочи в пъти.
По-лошо от това като че ли не може да бъде. Уви, оказа се, че може. Заради спрения строеж руската компания "Атомстройекспорт" увеличи иска си срещу НЕК на 1 милиард евро. Борисов окачестви завишението като "вероломно", служейки си с терминология от последната световна война. Руснаците си правели "трънски сметки", а реакцията на Кремъл била "първосигнална". Премиерът заплаши да даде "Белене" на ОЛАФ (Европейското бюро за разследване на измамите). На руснаците това нямало да им бъде приятно, защото щяло да се види каква далавера бил този проект. ОЛАФ обаче отговори, че разследва нередности само с европейски средства и не се занимава с харчове от националните бюджети, каквито са разходите по новата атомна централа. Нещо, което в четвъртата си премиерска година Борисов би трябвало да знае. Въпреки това министър-председателят ни кой знае защо сметна, че Путин се е изплашил от решението му да даде сделката по "Белене" на Брюксел и се изхвърли, че на руския президент нямало да му бъде никак приятна срещата им на 9 ноември в София. След което от Кремъл съобщиха, че в графика на Путин няма посещение в България.
За да бъде абсурдът по-пълен, вицепремиерът Дянков се изсили, че "ще напляскаме руснаците". Разбира се, едва ли има българин, който да иска страната ни да плаща такъв висок иск. Това ще бръкне дълбоко в джоба на всеки. Но ако толкова сме сигурни, че ще спечелим делото в съда, както се пъчим, защо е това сипене на закани и бълване на неприемливи за международните отношения оценки? Нали уж нямаше договори за "Белене", как тогава правителството на ГЕРБ е платило над 350 милиона евро по тях? И как тепърва ще се опитваме да ги обявим за нищожни, след като досега твърдяхме, че ги няма? А щом едностранно ще ги прекратяваме, ако все пак ги има, трябва ли да преценяваме като "вероломно" намерението на другата страна да си търси неустойките?
Няма сектор, в който кабинетът на Борисов да не е обърнал нещата с краката нагоре. Най-голяма и с най-тежки последици обаче е бъркотията в енергетиката. Вече както и да се развива проектът "Белене", влизаме в излишни харчове. Ако ще се строи централата, цената й вече е по-висока заради Бойковите лупинги. Ако няма да се изгражда, увеличението на тока ще бъде в пъти. Ще трябва и да се простим с над 2 милиарда лева, и то в условията на криза, ако загубим делото срещу руснаците. Същите, които упрекваме във вероломство, макар че още не сме ги уведомили официално за отказа ни от "Белене".
Ето как Борисов изстърга не цената на централата, а отношенията ни с Русия. Това ще даде отражение върху целия пакет от икономически контакти. И то, при положение че България вече три месеца стои без договор за покупка на природен газ. И че нямаме гарантирани доставки отникъде. Изострените отношения поставят под съмнение и газовия проект "Южен поток". Вместо да влезе в "големия шлем" с получените в наследство договорени енергийни проекти, само за три години правителството ни изправи пред енергийна зима. А това, че тя ще бъде наречена "Бойкова", едва ли е утеха за някого.

Други текстове от автора на: www.ivoatanasov.info

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1211

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1073

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1222

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1401

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1199

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1167

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1372

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1202

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1311

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ