15 Май 2024сряда23:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

EК може да ни накаже заради евтин ток

НЕК била на дефицит, което показвало, че предоставяла услуга под пазарната й стойност

/ брой: 277

автор:Дума

visibility 84

Европейската комисия (ЕК) има съмнения, че в редица страни от общността продажбата на електричество се осъществява под себестойност, което означава, че реалната цена на услугата би трябвало да е по-висока. Това стана ясно от думите на Динко Райчев, който е представител на Генерална дирекция "Енергетика" към ЕК.
За пример той посочи Испания, където общественият доставчик на електроенергия е генерирал дефицит в размер на повече от 20 млрд. евро.
Ситуацията в България макар и не толкова сериозна, също показва, че Националната електрическа компания (НЕК) е на дефицит, което показва, че предоставя услуга под пазарната й стойност.
Райчев посочи още, че ЕК има съмнения относно независимостта на регулаторните органи в някои страни, сред които е и България. Той посочи, че тази нарушена независимост се проявява като държавна намеса в дейности, които са стриктно в областта на енергийните регулатори.
 По думите на Райчев регулираните цени на електрическа енергия създават измамното усещане, че ценовите шокове в сектора могат да бъдат избегнати. В тази връзка ЕК обмисля премахването на този вид регулации.
Експертът, който е в България, за да представи "Комуникацията за вътрешния енергиен пазар на Европейския съюз", заяви, че свободната търговия с електричество и газ ще доведе до конкурентни цени и устойчиво развитие на сектора. Представителят на ГД "Енергетика" към ЕК заяви още, че в редица страни крайните потребители вече могат да избират своите доставчици на електроенергия. Оценките на ЕК показват, че ако създаде ефективен пазар на електроенергия в рамките на общността, това ще спести на европейците 13 млрд. евро от техните сметки за ток.
В България за съжаление в момента не функционира такъв пазар, въпреки че бяха създадени законовите предпоставки за това.
Относно "Южен поток" представителят на ГД "Енергетика" към ЕК заяви, че въпреки подписването на определени договори между Русия и страни от Европейския съюз, няма все още крайно инвестиционно решение относно проекта, тъй като редица оценки, сред които и ОВОС, все още не са направени. Ако страните, участващи в "Южен поток", поискат той да пренася изцяло руски газ, ще трябва да поискат дерогация (изключение от правилото) по Трети енергиен пакет на ЕС, който регламентира, че всеки електропровод и газопровод в ЕС трябва да допуска през него да преминава газ или електричество от трети страни.
Райчев посочи, че пълна дерогация не е възможна и че една част от капацитета на трасето на "Южен поток" ще трябва да бъде предоставяна за транзит на газ, който не е руски. Ако България или някоя от страните, подписали споразумението за "Южен поток", не спазват разпоредбите на приетия енергиен пакет, това ще доведе до наказателни процедури срещу тях.
 

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ