05 Май 2024неделя02:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Научен подход Добив на злато и платина от сгурия

Далечният Изток: създадена е изключително висока технология

Учени от Далекоизточния федерален университет разработиха технология за извличане на скъпоценни метали от отпадъците на електроцентралите, работещи с въглища.

/ брой: 56

visibility 2340

Надежда ВОРОНЦОВА

Андрей ТАСКИН, заместник-ръководител на проекта и главния специалист от отдела за развитие на промишленото коопериране  на Университета твърди, че този метод позволява от сгурията да се извличат злато и платина. Той допълни, че е разработена една експериментална технология, чиито основни  изменения предвиждат последователно отделяне на фракциите, раздробяване на суровината и комплексно извличане на ценните елементи от нея чрез съчетаване на гравитационно, електромагнитно, вибрационно и ултразвуково въздействие и флотация. Полученият концентрат отива след това  за химическа обработка с широко използвани и безопасни реагенти. А изчистеният остатък се насочва за производство на строителни материали.
Този метод позволява да се реши основния проблем за извличането на скъпоценни метали от шлаката, който поради малкия размер и сложната форма на частиците не може  да се реши чрез стандартния гравитационен метод, казва специалистът. Освен това до скоро нямаше такава екологично чиста технология за извличане на ценните съставки от сгурията.
Доскоро известните технологии не решават най-важната задача при утилизацията на шлаката, тъй като след тяхното прилагане оставаше голям техногенен остатък. Само във Владивосток са складирани около 30 милиона тона сгурия на една територия от близо 150 хектара.Ние предлагаме комплексна преработка на тези техногенни отпадъци с положителна икономическа ефективност за тежкотонажното промишлено производство, казва Андрей Таскин.
Сега в лабораторията се правят изследвания на пробите, взети от депата за сгурия на електроцентралите от Приморския район. Целта е да се оцени съдържанието на злато във всяко едно от тези депа за въглищни отпадъци и да се определи най-рационалното съчетание на технологиите за тяхната преработка.

Вестник „Златният Рог“, град Владивосток.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ