20 Май 2024понеделник18:23 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Живко Георгиев: За първи път се сблъскваме със социална епидемия

автор:Дума

visibility 757

Човечеството за първи път се сблъска с една епидемия, провокирана от биологически агент, какъвто е коронавирусът, но много бързо се превърна в социална епидемия. Това показа едно уязвимо място на това глобално общество, което изградихме. Това заяви пред БНР социологът Живко Георгиев. По думите му биологичното е само видимата част на айсберга. Далеч по-същественото измерение е социалното. Този вирус се социализира, изтъкна анализаторът. Георгиев  коментира  изводите от дискусията за социалните и икономическите измерения на кризата Covid-19, която беше организирана от президента Румен Радев.

В предаването "Неделя 150" Георгиев заяви, че благодарение на новите технологии и световната мобилност този вирус е придобил вече повече качества на социологически феномен, отколкото на природен.

Ако той беше се случил преди 100 години, човечеството нямаше да го забележи. Нямаше да разгърне този мащаб и да направи кариерата на световна мега звезда, а най-много щеше да стане провинциален феномен някъде там - в Китай, коментира социологът.  Преди един век не са съществували модерните заболявания на човечеството - диабет, онкологични заболявания, сърдечни, които правят днешните хора уязвими за този вирус. Това най-вероятно е щяло да то остави незабележим. Човечеството усили неговия ефект в сегашния стадий на своето развитие и това превърна коронавируса в проблем, добави Живко Георгиев.

Социологът обаче категорично не се съгласи с тезите, че вирусът не е опасен и не съществува. Съвременно общество го превърна в социален феномен, който е дяволски реален и не трябва да се подценява. По-важни станаха социалните усложнения от неговото въздействие, подчерта анализаторът.

 

 

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ