20 Февруари 2026петък15:41 ч.

Фериботът Русе-Гюргево няма да тръгне скоро

/ брой: 13

автор:Дума

visibility 17068

Пускането на фериботната линия Русе-Гюргево, която трябваше да облекчи критичния трафик по Дунав мост, остава блокирано за неопределеното бъдеще. Въпреки пълната техническа готовност от българска страна, линията все още е със статут "в процедура по откриване".
Основната причина според официалния отговор на транспортния министър в оставка Гроздан Караджов на парламентарен въпрос е незавършената процедура от румънска страна по осигуряване на достъп до граничния пункт на фериботния терминал в пристанище Гюргево. 
Докато българските пристанищни власти и оператори са изрядно подготвени за обслужване на трафика, проектът се удря в административна стена на северния бряг. Според министър Караджов румънската страна все още не е приключила техническите действия, необходими за функционирането на терминала в Гюргево. Без изграден и съгласуван достъп до граничния пункт, фериботът остава "на котва", въпреки че по предварителни изчисления той би могъл да поеме близо една четвърт от сегашния трафик на тежкотоварни автомобили.
Сериозен сигнал, че линията не е приоритет в краткосрочен план, дойде от подписването на Меморандума за засилено трансгранично сътрудничество между България, Гърция и Румъния миналата година. Фериботът Русе - Гюргево не бе включен в прилежащи към него План за действие.
Мотивът, според отговора на министъра, е, че новият мост Русе-Гюргево се предвижда да бъде завършен около 2032 г., поради което властите смятат, че "не се налага планиране на алтернативни инфраструктурни решения по направлението в краткосрочен план". Караджов пояснява, че линията не е част от Плана за действие по две причини - тя не изисква допълнително европейско финансиране и процедурата по откриването й вече е в толкова напреднал етап, че не предполага нови инвестиции. Това на практика оставя превозвачите без алтернатива на сегашния мост през следващите шест-седем години.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ