22 Юли 2025вторник02:45 ч.

Министър Гуцанов: Трябва да вложим средства в знанията и уменията на хората

автор:Дума

visibility 8163

„Двадесет и първи век е векът на високите технологии. И затова трябва да вложим средства в знанията на хората, в техните умения, за да можем да имаме именно тези високи технологии.“ Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов при своето участие в Green transition forum. Гуцанов се включи в панел, посветен на икономическото развитие, устойчивост и приобщаващ напредък, в който участваха още Роксана Мънзату – зам.-председателят на Европейската комисия, отговарящ за социалните права и умения, министърът на образованието Красимир Вълчев, членове на Европейския парламент и бизнеса.

Министър Гуцанов акцентира върху възможностите за обучения, които предоставя Министерството на труда и социалната политика (МТСП).

„МТСП влага над един милиард лева по Програма „Развитие на човешки ресурси“ и по Националния план за възстановяване и устойчивост към повишаването на уменията на хората, дигиталната грамотност, преквалификацията и развитието на човешкия потенциал. Въпросът е обаче този един милиард, който ще вложим в усъвършенстване на кадрите, в тяхната преквалификация, в ограмотяване, компютърни умения, високи технологии, ще доведе ли до нужния резултат? Защото предизвикателствата, за които говорим – изкуственият интелект, цифровизацията, изискват съвсем друг тип подготовка. Но не е важно само да отчетем, че сме дали един милиард. Важно е какво е качеството на обученията, до колко хора сме достигнали и дали те наистина са постигнали необходимото ниво, което се изисква от съвременната икономика“, обясни министър Гуцанов.

Министър Гуцанов обърна внимание върху проблема с липсата на дългосрочно планиране в икономиката и подчерта, че трябва да се излезе от рамката на едногодишните бюджети.

„Нещо, което трябва да направим, е не планиране за една година, а поне 10 – 15 години напред. Защото ние сме един жив организъм в държавата и ако няма планиране, ако не се знае какво ще се прави, няма как да бъдат свързани всички останали елементи. Радвам се, че и министърът на образованието и науката г-н Красимир Вълчев е тук, защото пазарът на труда и образованието са взаимно свързани. Икономиката и образованието са взаимно свързани. Какви кадри ще произвеждаме и какво ще правим, ако не знаем каква икономика ще се развива?“, попита министър Гуцанов. Той допълни, че взаимовръзката между образование, икономика и пазар на труда трябва да бъде водеща при формирането на държавните политики.

Министърът призова да се обърне внимание на науката, която прогнозира какво се случва. Той даде пример с проверките в социалните услуги, които започна МТСП, съвместно с Министерството на правосъдието и с подкрепата на министър-председателя.

„Темата за изведените възрастни хора от незаконни домове може да изглежда малко отдалечено, но не е. Сега трябва да намерим места за тези възрастни, но и хора, които да се грижат тях. Това също е въпрос на кадри, на професионална подготовка и визия за бъдещето“, категоричен беше министърът. Борислав Гуцанов припомни, че много преди проверките под негова егида се организира кръгла маса на тема демография, на която бяха представени доклади на Българска академия на науката.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ