04 Ноември 2025вторник00:04 ч.

Заместник-министър Дора Янкова обсъди с кметовете от областите София, Софийска и Перник напредъка на проектите за саниране на жилищни сгради

автор:Дума

visibility 1680

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова се срещна с кметове на общини от областите София, Софийска и Перник. На срещата бе обсъден напредъкът по изпълнението на първия етап от Програмата за саниране, която се изпълнява със средства на Механизма за възстановяване и устойчивост. В тези три области се изпълняват 101 проекта на стойност 156 млн. лева. Бе изразено удовлетворение от изпълнените дейности в областите Софийска и Перник, както и от видимия напредък на проектите в Столична община.

Дискутирани бяха също проблеми в работата по проектите от общинските администрации, както и възникнали технически и административни въпроси, пред които се изправя местната власт при изпълнението им. Екипът от експерти на министерството даде разяснения за преодоляване на казуси, с които се сблъскват кметовете при изпълнението и спазването на поставените графици.

„Министерството на регионалното развитие и благоустройството продължава да разплаща на общините средствата по изпълнените дейности от Програмата. Трябва да са спокойни и строителите, и общините“, каза зам.-министър Дора Янкова.

„Всички сме един екип, който изпълнява много голяма национална задача“, подчерта тя и обясни, че цялата програма обхваща над 150 хиляди български граждани. По думите ѝ енергийното обновяване на жилищните сгради е от съществено значение както за хората, така и за местната власт. „Най-важното е да се намалят необходимите средства на издръжката на семействата и да се подобрят условията на живот“, каза още Дора Янкова и допълни, че „това е една от водещите дискусии в Европа – достъп до жилища и намаляване разходите за издръжката на дома в контекста на това, което се случва в Европейския съюз като цяло.“

 Пред кметовете тя обясни също, че предстои разделяне на инвестицията, като средствата за проектите, които ще приключат до месец юни следващата година ще се изплащат от МРРБ, а за останалите одобрени проекти – от Българската банка за развитие по еднакви правила и критерии. Добрата новина е, че проектите към ББР ще могат да бъдат изпълнявани до 2029-та година.

„По този начин правителството успя да спаси всички средства за България по Програмата и хората да имат възможност да санират жилищата си“, подчерта заместник-регионалният министър.

Срещата е само част от поредица срещи, които заместник-министърът и екипът на инвестицията предприемат с кметове от цялата страна, за да бъде проследена работата по процедурите за саниране и да се подпомогне местната власт при изпълнението на проектите.

Рязко поскъпват зеленчуци в сезона на туршиите

автор:Дума

visibility 469

/ брой: 205

Падат приходите на "Български пощи"

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

"Револют" спира да работи с левове от 17 декември

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 205

„Евронюз“: Страните от ЕС ще плащат заемите на Киев

автор:Дума

visibility 507

/ брой: 205

В РСМ освиркаха Величкович - пяла с българския флаг

автор:Дума

visibility 476

/ брой: 205

Гърците все повече търсят стоки втора употреба

автор:Дума

visibility 488

/ брой: 205

Накратко

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 205

Смисълът от властта

автор:Александър Симов

visibility 495

/ брой: 205

Венецуелският пъзел на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 563

/ брой: 205

Будителството - жива сила

visibility 478

/ брой: 205

Не говорим за "Лукойл", а за "Нефтохим Бургас"!

visibility 492

/ брой: 205

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ