11 Ноември 2025вторник10:11 ч.

Снимка авторът

Поети почетоха паметта на Вапцаров

/ брой: 136

автор:Боян Бойчев

visibility 6686

С традиционно литературно четене известни български поети отбелязаха 83-годишнината от разстрела на Никола Вапцаров. Събитието, организирано от Българския антифашистки съюз, Съюза на българските писатели и Съюза на българските журналисти, се проведе пред Паметника на Вапцаров, изработен от Николай Владов - Шмиргела и разположен в градинката зад Националната художествена галерия. 
Водещ на рецитала бе Боян Ангелов, председател на СБП, който направи паралел между времето през 1942 г. и сега, като подчерта, че разстрелите продължават и днес, но по доста по-перфиден начин. В рецитала взеха участие поетите: Надя Попова, Наталия Ерменкова, Весела Райчинова, Стоянка Боянова, Светлана Йонкова, Боян Бойчев, Добрин Финиотис, Петър Андасаров, Трендафил Василев, Атанас Капралов, Ивайло Диманов, Александър Крумов, Венко Евтимов, Минко Танев. 
За делото на Вапцаров говори председателят на БАС Евгений Белий, за музея на поета огняроинтелигент разказа уредникът Катя Зографова, а новата двуезична книга с Вапцарови стихове "Ще те целуна и ще си отида", издадена от "Български писател", представи Анжела Димчева. 
Емоционални думи сподели Никола Вапцаров, внук на брата на поета - Борис. Той припомни последните слова на именития си роднина при сбогуването с майка му: "Те ще ни заровят в земята, но истинското жито там не умира, от него ще поникнат нови житни класове." Честването завърши с прекрасен рецитал на Вапцарови стихове от ученици от Годеч. 

Милионерите у нас са се увеличили с 402 за година

автор:Дума

visibility 2171

/ брой: 210

Шефът на МВФ подкрепи бюджет 2026

автор:Дума

visibility 4453

/ брой: 210

Обявиха таксите при личен фалит

автор:Дума

visibility 4240

/ брой: 210

Започна ремонтът на култовия хотел "България"

автор:Дума

visibility 2684

/ брой: 210

Хиляди португалци излязоха на протест

автор:Дума

visibility 3536

/ брой: 210

Белгия поема към всеобща военна служба

автор:Дума

visibility 4358

/ брой: 210

Франция осъди ударите на САЩ на Карибите

автор:Дума

visibility 4605

/ брой: 210

Влюбен в България

visibility 4186

/ брой: 210

Да ни видят майкини по телевизията...

visibility 5191

/ брой: 210

Истинските причини

visibility 4127

/ брой: 210

Философия на българското политическо лицемерие

visibility 2153

/ брой: 210

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ