22 Юли 2025вторник03:00 ч.

Натиск върху съда

/ брой: 132

visibility 2551

Димитър Петров

Преди доста години, в час по философия в гимназията имахме урок, свързан с политиката, управлението, политическите партии. И досега помня обяснението на учителката (г-жа Луиза Иванова от 22-ро СОУ в София, дано да е още жива и здрава), че „целта на всяка партия е да наложи частните си интереси като всеобщи“.
Та, така и на снимката: едни хора от едни партии протестират в защита на техния кмет на Варна, но го представят като борба за демокрация и правова държава. Тоест, като обществен интерес, а не частно партиен (в случая, частно коалиционен). Вече свикнахме, че демокрацията и правовата държава са застрашени, щом „на прицел“ е някой от техните.
Дали кметът на Варна Благомир Коцев е замесен в корупция или не, тепърва следва да се установи. Но вече се насажда внушението, че при всички случаи срещу него се извършва институционална репресия. Е, аз продължавам да питам: как трябваше да действат разследващите органи в този случай?
Всичко написано дотук обаче не омаловажава вероятността разследването срещу Коцев да е политически мотивирано. И КПК, и Прокуратурата имат създаден имидж на „бухалки“, а политическата окраска на основните заподозрени сред политиците (преди Джейхан Ибрямов, сега фигури от ПП) подсказва за склонност към „избирателно правосъдие“. Това, разбира се, не е индулгенция за Коцев - него трябва да си го разследват и съдят от - до, но същото следва да се случи и на хора от други части на спектъра. Особено сред управляващите.
И стигаме до най-важното: казусът на Коцев вече е в съда. А българският съд засега не допуска да бъде употребяван за разправа с политически опоненти. Дори и Коцев да е бил набеден от КПК и Прокуратурата, ако е невинен, съдът се очаква да го оправдае.
Само че от „демократичната общност“ не разсъждават така - те продължават с протестите. А протести се правят с цел натиск - някой, от когото сме недоволни, да промени поведението си.
Протестира се срещу правителство - да прокара/спре дадена политика. Или да подаде оставка.
Протестира се срещу парламент - да гласува нещо по определен начин.
Протестира се срещу Прокуратура - защото смятаме, че е корумпирана и „бухалка на мафията“.
Протестира се срещу полицейско управление - за да бъде освободен някой незаконно задържан вътре.
Но защо, по дяволите, се протестира срещу съда? За да му се оказва натиск ли?
И да не се окаже, че посланието на тази снимка е „ние не искаме съдът да бъде зависим от Боко и Шиши, но не искаме и да бъде независим - искаме да бъде зависим от нас“?

Фейсбук

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 1833

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 1948

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 2012

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 1626

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 2035

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 1956

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 1881

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 2000

/ брой: 132

Диагноза

visibility 1920

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1953

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1877

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ