21 Юли 2025понеделник18:18 ч.

Пирински с мандат да преговаря от името на ЕП

Европарламентът, Еврокомисията и Съветът на министрите ще съгласуват общ проект на решение за създаване на платформа за справяне с недекларирания труд

автор:Дума

visibility 17463

В Комисията по заетост и социални въпроси на Европейския парламент беше гласуван докладът, представен от евродепутата Георги Пирински, по създаване на Платформа за справяне с различните форми на недекларирания труд. Докладът, който беше приет с голямо мнозинство - 44 за и само 5 против, очертава позицията на парламента по предложението на Европейската комисия за създаването на така наречена Платформа по недекларирания труд с участието на по един представител от всяка държава членка и на значителен кръг наблюдатели. В позицията на парламента се съдържат редица положения, които отиват значително по-далече от предложението на Комисията: - един от съществените моменти е, че в доклада се предлага не само ограничаване и санкциониране на недекларирания труд, но едновременно с това и активни мерки за извеждането му от сивия сектор и включването в регулираната икономика; - твърде важно е, че Комисията по заетост и социални въпроси подкрепи предложението на докладчика, социалните партньори - синдикати и бизнес организации, да бъдат пълноправни членове на Платформата, а не само наблюдатели - обстоятелство, което би следвало съществено да повиши нейната роля и значение; - също така, нов момент е и изричното назоваване на неравноправното положение, в което изпадат работещите в условията на недеклариран труд, което често пъти приема формата на силна експлоатация, и съответно - необходимостта от ефективна защита срещу подобни практики. Въз основа на категоричната подкрепа на доклада в социалната комисия беше гласуван мандат за пристъпване към тристранен процес, "триалог" с представители на Европейската комисия и Съвета на министрите. Триалогът следва да съгласува общ проект на решение за създаване на Платформата, при който парламентът ще бъде представен от Георги Пирински, заедно със съдокладчиците от другите политически групи.

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 750

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 797

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 782

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 796

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 750

/ брой: 132

Диагноза

visibility 805

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 755

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 858

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ