28 Октомври 2025вторник17:45 ч.

КНСБ:

Минималната заплата се отдалечава от заплатата за издръжка

Обществото е узряло за дебат за данъчно-осигурителната система, смята главният икономист на синдиката Любослав Костов

/ брой: 198

автор:Дума

visibility 13819

"Последни сме в ЕС. Минималната заплата се отдалечава от заплатата за издръжка. Когато двете величини се изравнят, работещи бедни няма да има". Това заяви пред БНР главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Той посочи, че минималната работна заплата е червена линия за КНСБ. Икономистът предупреди, че който дръзне да икономисва разходи в бюджета от нея, ще се сблъска със синдиката. Костов посочи, че следващата година МРЗ трябва да е в размер на 1213 лв. (620, 20 евро). По данни на КНСБ към края на второто тримесечие на тази година необходимият нетен месечен доход за издръжка на един работещ, който живее сам, е 1526 лева. Общата стойност за тричленно семейство, с двама работещи възрастни и едно дете до 14 г., пък е 2748 лева.
По думите на Костов според Закона за публичните финанси бюджетът за следващата година трябва да влезе в парламента до края на месеца. Според него, ако не се правят промени, дефицитът в Бюджет 2026 ще бъде близо 8%. Той смята, че ще има малко по-строга фискална консолидация.
Икономистът отбеляза, че има няколко начина да се свие дефицитът, който според прогнозите е 18 млрд. лв. Един от тях според него е да се увеличи максималният осигурителен доход. Костов добави, че може да се наложи и еднократен данък върху свръхпечалбите в няколко сектора, като хазарта и банките.
Синдикалистът е на мнение, че голяма част от този дефицит се дължи на надутата капиталова програма и че от нея може да се покрие част от дефицита. За него е важно как ще продължи политиката на правителството по доходите. С по-малко пари можеше да се направи много по-добра политика по доходите, смята той.
Икономистът отбеляза, че обществото е узряло за дебат за данъчно-осигурителната система и за това кой понася тежестта на кризата. 
"В момента през вторичното облагане хората с ниски и средни доходи, които са гръбнакът на икономиката, изнасят голяма част от приходоизточниците в бюджета. Тук става въпрос за това всички обществени групи да са еднакво солидарни като съотношение към приходите“, коментира Костов.

Акция "Зима" започва от 1 ноември в цялата страна

автор:Дума

visibility 389

БСП предлага 11 мерки за данъчна реформа

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 201

Сметките за парно може да бъдат атакувани в съда

автор:Дума

visibility 710

/ брой: 201

Фермерите получават отстъпка от акциза

автор:Дума

visibility 657

/ брой: 201

Нови полети от София до Кишинев, Краков и Прага

автор:Дума

visibility 705

/ брой: 201

Вашингтон и Пекин се разбраха за митата?

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 201

Москва депортира мигранти престъпници

автор:Дума

visibility 736

/ брой: 201

Хавиер Милей утрои броя на депутатите си

автор:Дума

visibility 660

/ брой: 201

Накратко

автор:Дума

visibility 650

/ брой: 201

Къде е кметът?

автор:Александър Симов

visibility 665

/ брой: 201

Приоритетът на Путин

автор:Юри Михалков

visibility 739

/ брой: 201

Справедливост, държавност, развитие

автор:Дума

visibility 643

/ брой: 201

Да забраниш Хелоуин в Елин Пелин

автор:Николай Милчев

visibility 624

/ брой: 201

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ