16 Юли 2025сряда23:34 ч.

Ядем най-скъпите в ЕС ориз и брашно

Българските доходи са 66% от средноевропейските, а една трета от цените ни са най-високите

/ брой: 128

автор:Аида Паникян

visibility 328

Единствената страна, член на ЕС, където брашното е над 1 евро (1 евро и 7 цента), е България. Българите ядат и най-скъпия в ЕС ориз - 2 евро и 70 цента. Нашенското сирене е едно от най-скъпите сред 27-те в ЕС, като само испанците и французите си позволяват малко по-скъпо от българското сирене, но в Нидерландия и Германия този продукт е с 10 до 20% по-евтин. След Нидерландия киселото мляко у нас е най-скъпото. Лидери сме и по цената на олио - над 2 евро за литър. Това обяви главният икономист на КНСБ Любослав Костов. Както съобщиха преди месец от синдиката, цените на стоките от малката потребителска кошница ще бъдат проследявани всеки месец до въвеждането на еврото. Т.нар. малка потребителска кошница е понятие за цените на 20 жизненоважни стоки и услуги, а покупателната способност на минималната заплата изключва промените на цените, като поставя на равна нога всички работещи в ЕС.
За година цената на брашното у нас е нараснала с 23%, като най-много е поскъпнало в Пловдив - с 28%, но хлябът е най-скъп в София (ръст с 20% от юни м.г.). В Дупница за година киселото мляко поскъпва с 16%, а доматите и яйцата са поскъпнали най-много в Ловеч. С 28% са поскъпнали картофите във Велико Търново. Обратно, в Силистра за година брашното е поскъпнало най-малко в страната - с около 16%, с около 2% по-скъп хляб ядат в Стара Загора, за габровци яйцата са поскъпнали най-малко. За цялата страна ябълките са рекордьори с 33% ръст на цената, кренвиршите са поскъпнали с 28%, но краставиците са поевтинели. Цените на млечните продукти в България са едни от най-високите в Европа, коментира президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Със 7,1% е поскъпването на годишна база, тоест малката потребителска кошница с 21 стоки и услуги от 103 лв. е стигнала до над 111 лв.
Българската ценова конвергенция е много по-бърза от тази на доходите, подчерта за пореден път Костов. Той е категоричен, че ситуацията изисква единствено нарастване на доходите. Общата стойност на малката кошница е 56 евро и 71 цента и е по-скъпа от Румъния, Хърватия и е почти колкото в останалите държави. 
Българската минимална заплата от 1077 лв. може да купи малката кошница 9,7 пъти. В Румъния и в Хърватия с една минимална заплата може 17 пъти в месеца да бъдат купени всичките 21 стоки, в Испания - 21 пъти, във Франция - 26, в Германия и Нидерландия - над 30 пъти. 
И докато българските доходи са 66% от средноевропейските, то цените на основните стоки са 125%. От две-три години имаме най-високите цени, коментира Пламен Димитров. 

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ