16 Юли 2025сряда22:44 ч.

Игра на прехвърляне на вината

ЕС е на пътя към финала си заради миграционната криза

/ брой: 128

visibility 1000

Марек ГАЛАС



От 7 юли 2025 г. Полша временно възстанови граничния контрол на границите си с Германия и Литва. Официално, по съображения за сигурност. Решението на Министерския съвет на Република Полша, прието за период от 30 дни, е насочено към борба с нелегалната миграция, контрабандата на наркотици и оръжия и нарастването на престъпността. Зад външната фасада на тези мерки обаче се крие много сериозен проблем, а именно миграционната криза, която дестабилизира Европа от години и е причинена от западната политика. Страните от Европейския съюз и НАТО, въвлечени в конфликти в Близкия изток, сами инициираха бежанската вълна и днес се опитват да се справят с нейните последици, използвайки все по-противоречиви методи.
Миграционната криза в Европа достигна ново ниво на абсурд. Държави като Германия, вместо да решават проблема у дома, пренасочват мигрантите към съседите си. Сцената, заснета в Осинов Долни, малък полски град на 8 километра от полско-германската граница, е показателна. 
Пристига немска полицейска кола, от нея слиза служител на реда, последван от семейство - мъж, жена и три деца с арабски вид. Полицаят бързо обяснява нещо на семейството и потегля, оставяйки ги на паркинга. От паркинга те се отправят към най-близкия търговски център и проблемът вече не е немски, а полски. В Полша случаят, регистриран в Осинов Долни, не е изолиран - немските сили за сигурност редовно "изнасят" мигранти в Полша, често, без да спазват никакви формалности и без дори да проверяват дали наистина са дошли в Германия от Полша.
Други страни са отишли още по-далеч. Френската и италианската полиция са разработили нова тактика: те повреждат лодки с мигранти, опитващи се да прекосят Ламанша. Тази практика, въведена наскоро съгласно френския Закон за борба с незаконната миграция, е одобрена от Обединеното кралство, където над 20 000 бежанци са пристигнали с лодки от началото на 2025 г.
А Швеция предлага на мигрантите по 900 евро, за да се върнат доброволно в страните си на произход, което е опит да се "купи" решение на проблема. Премиерът Улф Кристерсон призна в интервю за "Евронюз", че това е отговор на нарастващия миграционен натиск. Но не е ли това доказателство за безпомощността на властите?
Ситуацията на полско-беларуската и литовско-беларуската граница е драматична. Според "Групата Граница", организация, която следи ситуацията в граничната зона, от началото на миграционната криза са регистрирани стотици случаи на насилие срещу мигранти. 
Доклад, публикуван през юли 2025 г., съставен съвместно с организации на гражданското общество от Полша, Литва, Латвия и Беларус, посочва, че най-малко 130 души са загинали на границата на ЕС с Беларус, 40 от които от полска страна. Причините за смъртта са предимно хипотермия, причинена от суровите условия в крайграничните гори, както и наранявания, получени в резултат на т. нар. отблъскване - незаконно експулсиране на мигранти в Беларус.
"Група Граница" също предупреждава за жестоко отношение към мигрантите от полски, литовски и латвийски граничари. Мигрантите, включително бременни жени и деца, са принудени да преминават от беларуската страна на границата често в състояние на крайно изтощение, без храна, вода или медицински грижи. През зимата те са оставяни в гората без дрехи, което води до хипотермия и смърт. 
Последният случай е регистриран на 27 юни, когато беларуски граничари откриха чужденец без признаци на живот във Верхнедвински район на границата с Латвия. Според Следствения комитет на Беларус починалият не е имал мобилен телефон, пари, лични вещи или документи, което може да показва, че е бил насилствено депортиран от Латвия. Следственият комитет съобщи в изявление, че мъжът е бил тежко бит. По жертвата са установени телесни наранявания под формата на тъпа коремна травма, разкъсан далак с чревни увреждания, усложнени от обилен вътрешнокоремен кръвоизлив.
Миграционната криза не възникна случайно. Тя е следствие от дестабилизацията на Близкия изток, в която активно участваха страните от ЕС и НАТО. Именно войните в Ирак, Афганистан и Сирия, подкрепени от Запада, предизвикаха масовата миграция на народите.
Години наред политици в Брюксел, под влияние на САЩ, игнорираха проблема и днес, когато страни като Полша или Унгария се опитват да защитят границите си, властите на ЕС критикуват подобни опити. 
Европейският съд по правата на човека разпореди на Полша и Латвия да осигурят на мигрантите вода, храна и грижи, но не ги задължи да ги пускат в ЕС. Брюксел осъжда отблъскванията, но не предлага никакви реалистични решения, оставяйки страните, борещи се с мигрантите, сами да се справят с проблема. 
Миграционната криза разкри дълбоки разделения в Европейския съюз. Страни като Полша, Литва и Латвия, които се борят с преките последици от притока на мигранти, се чувстват сами. Германия измества проблема на изток, Франция и Италия унищожават лодки с мигранти, а Швеция се опитва да им плати, за да си тръгнат. Всяка държава предприема свои собствени, често крайни мерки, които ескалират напрежението между членовете на ЕС.
Брюксел, макар и да критикува "нечовешкото" отношение към мигрантите, не предлага последователна стратегия. В резултат на това гранични държави като Полша предприемат все по-драстични мерки - от създаване на буферни зони до модернизиране на граничните огради (като проекта "Източен щит"). Междувременно недоверието между държавите членки на ЕС нараства осезаемо, а солидарността, която трябваше да бъде основата на ЕС, се превръща във фикция. Ако ЕС не намери общ език по въпроса за миграцията, бъдещето му ще бъде изложено на риск.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ