Първенци сме в ЕС по работещи в риск от бедност
/ брой: 206
България е сред държавите в Европейския съюз с най-висок дял на работещи хора, изложени на риск от бедност, показват данни на "Евростат". В изследването се посочва, че рискът от бедност не засяга само безработни лица или такива с ниска заетост, а и хора, които работят, но не успяват да осигурят достатъчен доход за домакинството си.
През 2024 г. 11,8% от заетите българи на и над 18 години са били в риск от бедност - значително над средното за ЕС ниво от 8,2 на сто. Това поставя страната в групата на държавите с най-висок показател, редом с Люксембург (13,4%), Испания (11,2%) и Гърция (10,7%).
По данни на "Евростат" рискът от бедност при мъжете в България е бил 13%, докато при жените - 10,4%. Разликата между половете от 2,6% е близка до средното за ЕС, където показателят е по-висок за мъжете (9%) спрямо жените (7,3%).
За сравнение, най-нисък дял на заети в риск от бедност е отчетен във Финландия (2,8%), Чехия (3,6%) и Белгия (4,3%).
Показателят "риск от бедност при заетите" включва лица, които са наети или самонаети и живеят в домакинства, чиито разполагаеми доходи са под 60 на сто от средния за страната.
