
Снимка БСП
Парламентът увеличи парите за общински проекти до 8 млрд. лв.
Местната власт може да променя три пъти годишно инвестиционните си планове
/ брой: 131
Парламентът прие на първо четене Законопроект за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. Актуализацията на бюджета е свързана с увеличението на проектите в Инвестиционната програма на общините - от 3066 на 3472. Тя достигна прогнозен размер от над 8,1 млрд. лв. Сумата набъбва заради възможността общините да предлагат промени три пъти в годината. Последната актуализация на програмата бе направена миналата година, когато тя достигна 7,3 млрд. лв.
В рамките на определените срокове общините са заявили желание за запазване на 2405 проекта, промяна на параметрите на 503, отпадане на 158 и допълване с 564 нови проекта. Това увеличава общия брой проекти от 3066 на 3472. Предложенията за изменения са изготвени от Министерството на финансите въз основа на заявки от кметовете на 264 общини. Единствено община Трекляно не е подала свои проекти.
Също така се правят промени, свързани с регламентиране на статута на финансирането, което общините ще отразяват като отчетност на средствата, получени от Българската банка за развитие, за финансирането на инвестиционните проекти по сключени споразумения с Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Общата максимална стойност на разходите, които ще бъдат заплатени през 2025 г. за проекти по инвестиционната програма, е в размер до 1650 млн. лв., от които 750 млн. лв. се предоставят от централния бюджет чрез бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и до 900 млн. лв. чрез разплащане от Българската банка за развитие при условия и по ред, определени с постановление на Министерския съвет.
Неизпълнението на проекти в миналото беше резултат от политическата нестабилност и поредицата от предсрочни избори, заяви от парламентарната трибуна депутатът от БСП-ОЛ Владимир Георгиев. Той подчерта, че правителството няма интерес да не се разплати с общините, тъй като това би означавало неизпълнение на собствения бюджет. Средства са предвидени и за стари общински проекти, останали нереализирани в годините на парламентарна криза, отбеляза депутатът.
Ако зададем необходимото темпо, можем да реализираме инвестиционната програма – тези 8 милиарда лева са изключително важни за общините, подчерта Георгиев. Той изтъкна, че с актуализацията на програмата се дава възможност кметовете сами да определят кои проекти са приоритетни. Това е знак за волята на правителството да работи ръка за ръка с местната власт, като й осигури предвидимост и прозрачност в месеците и годините напред, категоричен бе Георгиев.
Предлаганите промени предвиждат възможност за възстановяване на средства на онези общини, които вече са финансирали свои проекти с авансови плащания от собствените си бюджети.