17 Юли 2025четвъртък00:11 ч.

След одобрението за еврото инфлацията скочи рекордно

Повишението на цените е 4,4% на годишна база - най-голямото от декември 2023 г.

/ брой: 129

автор:Дума

visibility 752

Годишната инфлация в България през юни е 4,4%, отчита Националният статистически институт (НСИ). На месечна база средното поскъпване на стоките и услугите в страната е 0,4%.
Годишният процент на нарастване на цените е най-големият от декември 2023 г., когато обаче тенденцията беше низходяща.
Сега ситуацията е различна - от началото на годината инфлацията в България се ускори, като между януари и май процентът се движеше между 3,5 и 4%. Въпреки това страната успя да изпълни критерия за еврозоната (според инфлационния индекс на Евростат) и на 8 юли получи "да" от всички институции. Така от 1 януари 2026 г. България ще стане 21-вият член на валутния съюз.
Обаче вече  няма причина България да се притеснява за инфлацията, поне от гледна точка на пътя й към еврозоната. Хармонизираният индекс на потребителските цени (ХИПЦ) беше важен до май, след което на 5 юни бяха публикувани конвергентните доклади на ЕЦБ и ЕК за България, които казаха, че страната изпълнява инфлационния критерий.
Някои експерти обаче забелязаха, че държавата е предприела определени мерки за задържане на цените на административните услуги, за да изпълни инфлационния критерий. Сега притеснението е, че, където е имало такова "задържане", предстои рязък скок.
Още преди политическото решение, за което месец по-рано се знаеше неофициално, че ще е положително, цените започнаха да се вдигат. Въпреки заплахите на регулаторните органи - НАП, КЗП и КЗК - цените, особено на хранителните стоки, на много места тръгнаха нагоре.
Правителството предприе спешно промени в Закона за въвеждане на еврото, за да се справи с набиращата сила спекула. Министерството на финансите предложи търговците да подлежат на санкции още преди въвеждането на еврото, ако увеличат "необосновано" цените. 
Също така се дават допълнителни правомощия на Комисията за защита на потребителите (КЗП) да санкционира търговците, които не успеят да я убедят в необходимостта от вдигането на цените.
Средногодишната инфлация за периода юли 2024 - юни 2025 г. спрямо периода юли 2023 - юни 2024 г. е 2,9%, докато от началото на годината (юни 2025 г. спрямо декември 2024 г.) инфлацията се повишава с 2,4 на сто. Натрупаната инфлация, измерена с индекса на потребителските цени (ИПЦ), за последните три години (юни 2025 г. спрямо юни 2022 г.) е 16,3%, а за последните пет години (юни 2025 г. спрямо юни 2020 г.) е 39,5%, посочва НСИ.
Причините за юнските нива на цените се крият преди всичко в поскъпването на стоки и услуги, чието потребление е типично за лятото - развлеченията, културата, ресторантите, хотелите и др. Храните са поскъпнали с едва 0,1% през шестия месец от годината, отчитат от статистиката. Например цените на билетите за влак са се увеличили с 19,9% само през юни, а хотелските услуги - с 12,5%. А дизелът и бензинът - с по 1,3%. 
Според статистическите данни за година хранителните продукти са поскъпнали най-много - със 7,5% в сравнение с юни 2024-а, а цигарите и алкохолът - с 6,9%.

Тръмп плаши Русия с "тежки мита"

автор:Дума

visibility 385

/ брой: 129

Лавров се срещна със Си Дзинпин

автор:Дума

visibility 379

/ брой: 129

Разследват евродепутат, за когото Аушвиц е "фейк"

автор:Дума

visibility 399

/ брой: 129

Символ

автор:Александър Симов

visibility 389

/ брой: 129

Приключи ли терапията

автор:Евгени Гаврилов

visibility 382

/ брой: 129

Епични провали

visibility 394

/ брой: 129

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ