21 Юли 2025понеделник12:56 ч.

Православен календар

Църквата почита на 11 юли св. вмчца Евфимия Всехвална. Св. равноап. княгиня Олга. Преп. Никодим Албански. Св. Софроний Светогорец (Сахаров)

/ брой: 126

автор:Дума

visibility 2592

Чудотворството на мощите на св. вмчца Евфимия Всехвална

Св. Евфимия се чества на 16 септември, когато пострадала, а на 11 юли се възспоменава чудотворството на нейните свети мощи. То било проявено във времето на IV Вселенски събор в Халкидон. Повод за свикването му дала ереста на александрийския патриарх Диоскор и на цариградския архимандрит Евфихий. Тези еретици лъжливо учели, че Иисус Христос не е имал две природи - божествена и човешка, а само една - божествена.
Споровете и доказателствата и от двете страни не довеждали до никакъв край. Тогава патриарх Анатолий предложил и православни, и еретици да напишат поотделно своето вероизповедание и двете да ги поставят в ковчега, в който били мощите на света Евфимия.
Когато на четвъртия ден отворили ковчега, видели, че православното изповедание стои в дясната ръка на светицата, а еретическото - под нейните нозе. Така с Божия сила спорът бил решен в полза на православните.

Княгиня Олга 12 години разпространявала светата вяра

Света благоверна Олга била съпруга на киевския княз Игор. След ранната смърт на съпруга си тя поела управлението на княжеството до пълнолетието на своя син Светослав. Княгиня Олга активно се заела да благоустроява държавата. 
Русите през Х в. били още езичници, но в средата на ІХ в. всред тях започнало да прониква християнството. На някои места били построени църкви и християните свободно извършвали богослужение. Такава църква имало и в Киев. Княгиня Олга със своя светъл и проницателен ум схванала, че езичеството не можело да възпита такива люде, каквито са християните. Беседите с християнски учители й открили небесната чистота и висота на християнското учение. Но Олга не се решавала да приеме кръщение в Киев, понеже се страхувала от вълнения между старейшините и народа - като езичници те не били разположени към християнската вяра. От друга страна, тя желаела да изслуша най-точни наставления във вярата в самата столица на християнството. За тая цел в 955 г. тя се отправила в Цариград. Император Константин Багренородни я приел с големи почести. Патриарх Полиевкт я наставил във вяра и я удостоил със св. кръщение, в което тя била наречена Елена. 
Благоверна Олга се върнала в Киев дълбоко убедена в превъзходството на християнската вяра. Преди всичко, като любяща майка, тя говорела на сина си за тази вяра. Светослав обаче обичал много славата, мислел само за битки и отговорил на майка си: "Как аз едничък да приема друг закон? Цялата ми дружина ще се смее на това." Но той не пречел на другите да приемат светата вяра. В древните руски паметници се говори, че св. Олга посяла първите семена на християнската вяра в своя млад внук Владимир и в неговите братя. Цели 12 години св. Олга разпространявала светата вяра далеч зад пределите на Киев. Умряла на 11 юли 969 г.
Според мнението на някои историци света Олга - Елена била българска княгиня и следователно отишла в Русия вече християнка.

Заловиха рекордно количество кокаин за 37 млн. лева

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Шофьорите вече не могат да откажат тест за опиати

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Увеличиха наказанията за престъпления срещу животни

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Бедността в България се увеличава през 2024 г.

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Овцевъдите искат драконовски мерки срещу шарката

автор:Дума

visibility 2

/ брой: 132

10% ръст на цените и приходите на хотелиерите

автор:Дума

visibility 1

/ брой: 132

Украински дронове атакуваха Москва

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Антиимигрантски протести във Варшава

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Румъния не може да спаси наводнената солна мина

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 132

Завръщането

автор:Александър Симов

visibility 1

/ брой: 132

Диагноза

visibility 2

/ брой: 132

Натиск върху съда

visibility 1

/ брой: 132

Признателност към Апостола

visibility 1

/ брой: 132

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ