08 Ноември 2025събота18:35 ч.

Няколко думи

Отново надежди

/ брой: 117

автор:Евгени Гаврилов

visibility 10062

За прохода Петрохан се заговаря обикновено през зимата, когато една от основните връзки между двете части на България става жертва на лошото време. Този път има изключение. За брадясалия проект стана дума в Истанбул в разгара на лятото. Там вицепремиерът Гроздан Караджов се срещна с вицепрезидента на Световната банка за Европа и Централна Азия Антонела Басани. На срещата е бил фиксиран списък от проекти, за които ще се търси партньорство със СБ. Разбира се, там е и тунелът под Петрохан.
В най-новата история на България плановете за пробив на Стара планина е имало доста. Първата идея за изграждането на тунел под прохода e още от 1916 г. Проект има и по времето на социализма. През 2008 г. Министерството на транспорта бе обявило открита процедура за предпроектно проучване на пътя София - Гинци - Петрохан - Монтана като експресен, с възможност за изграждане на тунел под прохода. През 2012 г. също имаше процедури за предпроектни сондажи за съоръжението. И всеки път - провал. Така повече от век само приказки, обещания и добри намерения. Сега отново се появяват някакви надежди пред повече от необходимото съоръжение. Дано и този път те не се окажат напразни.

ЕС се милитаризира от граждански фондове

автор:Дума

visibility 1746

/ брой: 209

Лекарите в Гърция излязоха на протест

автор:Дума

visibility 3302

/ брой: 209

НАТО гласяло диверсия с ядрени реактори

автор:Дума

visibility 4047

/ брой: 209

Просто един ден в България

автор:Дума

visibility 3459

/ брой: 209

Извън контрол

автор:Иван Таков

visibility 4570

/ брой: 209

Дееволюцията на ЕС

автор:Юри Михалков

visibility 4665

/ брой: 209

Цензурата вече не се нуждае от забрана

visibility 2731

/ брой: 209

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ