31 Октомври 2025петък00:39 ч.

Атанас Зафиров и Цветелина Пенкова от Брюксел: „България ще е активен фактор в ЕС, а БСП – двигател на левите политики“

автор:Дума

visibility 15311

Заместник министър-председателят и председател на БСП Атанас Зафиров и евродепутатът и международен секретар на БСП Цветелина Пенкова проведоха стратегически срещи в Брюксел. Визитата ясно подчерта ролята на страната ни като активен партньор във формирането на европейските приоритети и на Българската социалистическа партия като фактор при определянето на посоката, която левите партии в Европа поемат.
Официалната програма започна с участие на вицепремиера Зафиров в 18-ата Европейска платформа за ромско включване. Там България представи своята политика за равен достъп до образование, здравеопазване и заетост. „Социалното включване е част от същността на европейския проект. България е готова да бъде активен участник и доверен партньор в изграждането на политики, които дават равен шанс на всички европейски граждани,“ заяви вицепремиерът Атанас Зафиров.
Акцент бе срещата с Майкъл О’Флахърти, комисар по човешките права към Съвета на Европа. В центъра на разговора бяха защитата на основните свободи и демократичните институции. „Ролята на България в ЕС е не само да бъде част от решенията, а да допринася за тяхното формиране. За нас демократичните ценности и човешките права са фундамент, върху който градим бъдещето,“ посочи евродепутатът Цветелина Пенкова. Вицепремиерът Зафиров ясно постави въпроса за защита правата на българите в Република Северна Македония.
Силно социално измерение имаше и срещата с генералния секретар на Партията на европейските социалисти Джакомо Филибек. В разговорите бяха очертани приоритетите на предстоящия конгрес на ПЕС в Амстердам (16 - 18 октомври 2025 г.) и активното участие на БСП в европейските дебати.  „БСП е партия с корени и с ясна визия. БСП е стабилен партньор със силен глас в лявото семейство“, заяви председателят Зафиров. 
„България може да бъде мост между различните региони на ЕС за да гарантираме, че приоритетите на Съюза отговарят на реалните нужди на гражданите“, допълни Цветелина Пенкова.
Програмата на българските социалисти включваше и среща с д-р Тобиас Мьоршел, директор на офиса на Фондация „Фридрих Еберт“ в Брюксел. Разговорът се фокусира върху социалната справедливост, младежките политики и нуждата от нови прогресивни решения. „Младото поколение очаква от левите партии конкретни и смели отговори. Нашата мисия е да гарантираме, че социалната политика и справедливостта остават в центъра на европейския дневен ред,“ заяви Пенкова. 
Председателят на БСП акцентира , че „правата на работещите хора и достойните доходи трябва да са основен приоритет на социалистите“.
„Това посещение е само първа стъпка в дългосрочен процес. България и БСП ще продължат да бъдат двигатели на политики, които поставят в центъра човека, равенството и солидарността,“ заключи Цветелина Пенкова.
С активен диалог, дълготрайни и силни партньорства гарантираме стратегическото място на БСП в европейската социална политика, която поставя хората на първо място.

За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:

https://www.socialistsanddemocrats.eu/

С чувство на дълг и отговорност

автор:Дума

visibility 830

/ брой: 203

Идва криза с боклука в „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 203

Близо 40% от българите са за прогресивно данъчно облагане

автор:Дума

visibility 823

/ брой: 203

Ресторантьори очакват хаос в новогодишната нощ заради еврото

автор:Дума

visibility 772

/ брой: 203

Етнически размирици в Словения и Черна гора

автор:Дума

visibility 768

/ брой: 203

Радев: ЕС да разчита на саудитски газ

автор:Дума

visibility 857

/ брой: 203

Бесарабските българи празнуват в Тараклия

автор:Дума

visibility 785

/ брой: 203

Накратко

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 203

Вечно виновните комунисти

автор:Александър Симов

visibility 786

/ брой: 203

Голямо "Ако" в схемата

visibility 754

/ брой: 203

Пренареждане на глобалните отношения

автор:Искра Баева

visibility 826

/ брой: 203

Не сме предали Киселова, а спряхме нова криза

автор:Александър Симов

visibility 906

/ брой: 203

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ