22 Юли 2025вторник13:20 ч.

Шест пъти скочили сигналите в КЗК за нарушаване на конкуренцията

НСИ отказва да даде данни за цените във веригите на антимонополната комисия

/ брой: 132

автор:Дума

visibility 6609

Постъпилите сигнали за предполагаеми нарушения на конкуренцията са нараснали шест пъти на годишна база за периода от края на май до средата на юли. Това обяви председателят на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) доц. Росен Карадимов пред БНТ. По думите му постъпилите сигнали в КЗК за разглеждания период са 121  спрямо 21 сигнала за същия период на миналата 2024 година. "Това е ясен знак за засиленото обществено доверие към работата на комисията и повишената й обществена разпознаваемост", коментира Карадимов, цитиран от пресцентъра на КЗК.
Комисията започна секторен анализ на пазара на хранителни стоки от първа необходимост, включително млечни. Проучването обхваща 46 търговски вериги с 460 обекта в 30 населени места. Анализът проследява цялата верига на предлагане от производството до крайната продажба и цели да установи дали регистрираното увеличение на цените от проверките на Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на конкуренцията (КЗП) се дължат на антиконкурентни практики. При наличие на данни за картелни споразумения или злоупотреба с господстващо положение, ще бъдат образувани самостоятелни производства. Комисията е изискала детайлна информация от търговските вериги и е изградена специална защитена среда за работа с чувствителни данни, включително помещения с видеонаблюдение.
КЗК изиска и от Националния статистически институт (НСИ) данни, подавани от търговските вериги към националната статистика, но е получила отказ. Карадимов определи случая като типичен пример за липса на координация между държавни институции. Именно заради това бяха подписани споразуменията между КЗК, КЗП и НАП, както и с Комисията за регулиране на съобщенията (КРС), посочи Карадимов и допълни, че вече има синхрон и пълно взаимодействие между регулаторите. 
По-рано КЗК съобщи, че е изпратила второ писмо до председателя на НСИ с искане за предоставяне на информация за целите на изготвяне на секторен анализ на пазара на хранителни стоки. Според регулатора отказът за съдействие от страна на държавна институция, каквато е НСИ, възпрепятства изпълнението на основните функции на КЗК, особено в процеса при въвеждане на еврото и при проучване на социално чувствителен сектор като храните. С второто изпратено писмо КЗК изисква необходимата информация да бъде предоставена в срок до три дни. В случай на неизпълнение, регулаторът ще упражни своите правомощия по чл. 102, ал. 2 от ЗЗК, като наложи имуществена санкция, посочиха от КЗК.
Вторият секторен анализ на пазара на лекарствени продукти трябва да идентифицира пречки пред достъпа до лекарства и евентуални антиконкурентни практики. Близо 36% от доходите на домакинствата се разходват за лекарства, посочи Карадимов. Вече са проведени срещи с браншови организации и се подготвят становища. Предстои провеждането на секторни анализи в телекомуникационния и финансовия сектор. 
Карадимов подчерта още, че КЗК няма отношение към инфлацията, но от първоначалните данни от секторните анализи до момента става ясно, че въвеждането на еврото не е причина за ръст на цените.

Повечето плодове, млечните продукти и някои зеленчуци поскъпват

Междувременно от данните на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата стана ясно, че повечето плодове и някои зеленчуци поскъпват на борсите у нас през миналата седмица.
Цената на ягодите се качва с 6,9% и те са се търгували по 4,80 лв. за кг, на кайсиите - с 2,7% до 3,80 лв. Ябълките поскъпват с 4,85% до 2,68 лв. Лимоните са нагоре с 6,78% и са се купували по 3,75 лв.
От зеленчуците най-много са поскъпнали краставиците - със 17,98% до 1,68 лв. за кг. Цената на зрелия лук кромид се е вдигнала със 4,9% до 1,20 лв.
Кравето сирене е поскъпнало с 2,11% до 11,50 лв. за кг. Цената на кашкавала, тип "Витоша" е нагоре с 0,16 на сто до 17,98 лв. Киселото мляко е по-скъпо с 2,66% и се е купувало по 1,39 лв. за кофичка от 400 г., а прясното мляко се е вдигнало с 1,57% до 2,33 лв. за литър.
Пилешкото месо е по-скъпо с 3,67% и се е търгувало по 6,95 лв. за кг. 
Цената на ориза се е качила с 0,6% до 3,38 лв. Брашното тип 500 е поскъпнало с 1,32% до 1.54 лв. за кг. Олиото също се е вдигнало - с 0,38% до 3,18 лв. за литър. Цената на захарта се е вдигнала с 1,78% до 1,94 лв за кг на едро. 

Сарафов вече не е главен прокурор

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Пожари в Киев след руски удар

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Гореща вълна в Европа

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Управляващите в Токио вече нямат мнозинство

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 0

/ брой: 133

Съчувствие

автор:Таня Глухчева

visibility 0

/ брой: 133

В разрез със закона

visibility 0

/ брой: 133

Нужни са промени

visibility 0

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ