08 Юли 2025вторник17:03 ч.

Православен календар

Църквата почита на 30 май преп. Исакий Далматски. Св. Емилия

Преподобни Исакий напътствал и подкрепял християните да остават верни на истината

/ брой: 96

автор:Дума

visibility 2285

Лъжеучението на Арий особено се разпространило при император Валент. Тринадесетгодишното му царуване било непрекъснато гонение против православните. Гонението с особена жестокост свирепсвало в Цариград, където всички православни църкви били затворени, а някои били обърнати в конюшни.
Слухът за страданията на православните християни стигнал далеч до източната пустиня и възбудил негодувание у благочестивия пустинножител Исакий. Когато научил за страшните притеснения на православните християни, той побързал да отиде в Цариград. Без да се бои от опасностите, Исакий увещавал християните да остават верни на истината.
По това време Валент тръгнал на война против готите, които били разорили някои области на империята и дори застрашавали Цариград. Когато императорът с войската си излизал от града, Исакий застанал на пътя му и му казал: "Господарю, отвори православните църкви и Бог ще благослови пътя ти, войната ще бъде благополучна, и ти ще се върнеш в мир!" Тия думи поразили царя и той бил готов да се съгласи. Но някои от неговите приближени го отрекли от доброто му намерение и царят заповядал да затворят стареца в тъмница.
Исакий бил върнат под стража в Цариград, а царят продължил пътя си. Ранен в сражението, се укрил в един плевник от преследването на враговете му. Но готите запалили плевника и царят загинал сред пламъците. Известно време не се знаело в Цариград за неговата смърт и войниците, които пазели Исакий, му се заканвали със скорошното връщане на императора и с наказание за неговите дръзки думи. Старецът отговорил: "Ето вече седем дни откак усещам смрад от изгорелите от огъня негови кости!" Когато узнали за нещастната смърт на Валент, всички започнали да оказват почит към Исакий, като го смятали за пророк.
Когато Теодосий Велики встъпил на престола, въдворил мир в Църквата. Успокоен за християните, Исакий пожелал да се върне в пустинята си. Но Сатурнин и Виктор, които се каели, че взели участие в гонението против него, го склонили да остане в Цариград. Сатурнин му построил в околностите на града обител, в която скоро се събрали много иноци. 
Исакий умрял в дълбока старост около 380 г., след като определил заместника си за игумен - инок на име Далмат, от когото обителта по-късно получила своето название, та и нейният основател останал в църковната памет като Исакий Далматски. Мощите на св. Исакий били поставени в църквата "Св. първомъченик Стефан". 

Света Емилия разделила имуществото между децата си и създала девически манастир

Света Емилия произхожда от богат благороднически род. Тя е майката на св. Василий Велики и на св. Макрина, както и на още пет дъщери и трима синове. Двама от синовете й - епископите Григорий Нисийски и Петър Севастийски, са обявени за православни светци. Св. Емилия разделя семейното имущество между децата си и освобождава робите и робините. Много от освободените робини се присъединяват към тях. Те се отричат от света и така се образува девически манастир, където те всички живеят под един покрив и делят всичко поравно. Славата им е в това, че никой не ги познава, богатството им - в нищетата, тяхната храна - въздържанието.

Не бързайте да сменяте левове с евро

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 123

Храните продължават да поевтиняват

автор:Дума

visibility 611

/ брой: 123

София остава най-скъпият град за покупка на жилище

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 123

Брюксел отстъпи пред фермерите

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 123

Скопие да приеме позицията на България

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 123

В Словения свикват референдум за членството в НАТО

автор:Дума

visibility 647

/ брой: 123

Накратко

автор:Дума

visibility 818

/ брой: 123

Провален човек

автор:Александър Симов

visibility 838

/ брой: 123

Мислете

автор:Зорница Илиева

visibility 770

/ брой: 123

Три секунди

visibility 800

/ брой: 123

Наследството на лева

автор:Дума

visibility 702

/ брой: 123

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ