Пенсии и стълбове
/ брой: 81
Ако не решим демографския проблем, дори капиталов стълб, който функционира перфектно, няма как да ни спаси. Проблемът е в това, че няма достатъчно приходи в системата, за да се изплащат пенсиите. Има затруднение и по отношение на изплащането на майчинството и обезщетенията за безработица. Но най-сериозният проблем е при пенсиите, защото, за да може да се дофинансира изплащането на настоящите пенсии дори, е необходимо от държавния бюджет да се направи трансфер в размер на около 12 млрд. лв., т.е. системата не може да се самоиздържа.
Това не означава задължително по-високи осигурителни вноски. От 2002 г. 5-процентни пункта от осигуровката е насочена към универсалните пенсионни фондове (втория стълб). Там на година, поне за 2024 г., средствата, които са събрани от осигурените лица, са 2,6 млрд. лв. Това са средства, които не влизат във Фонд "Пенсии" на НОИ. Така се намалява възможността за изплащане на пенсиите.
Да вземем и недекларирания труд. Конкретни мерки там не са предвидени. Държавата трябва да насочи усилията си към борбата със сивия сектор, както и да няма задължение да се осигуряваме във втория стълб.
Последните данни от НОИ са за 2023 г. Пенсията от НОИ, която е пожизнена, без никакви условия и е за трудова дейност, се получава годишно от нови 24-25 хил. български граждани. За същия период обаче общо от всички частни пенсионни фондове такава пожизнена пенсия е отпусната на около 2470 души. Това е 10 пъти по-малко. Частните пенсионни фондове не могат да гарантират и 1/10 от това, което се изплаща от НОИ, включително като обхват на хората. Средният размер на пожизнената пенсия, без условия, в частните пенсионни фондове за миналата година е 54 лв.
Пенсията в частните пенсионни фондове, която е напълно равнопоставена на тази от НОИ, е отпусната на 63-ма човека в рамките на 1 година. Защото голяма част от хората нямат достатъчно средства в своите партиди, така че да може да им се отпусне пенсия, която се изплаща до живот в еднакъв размер или нарастващ такъв.
Трябва да направим така, че да увеличим приходите, но преди това трябва да затворим дупките, от които изтичат или не се акумулират средства в осигурителната ни система.
Пред БНР