
Съдът на ЕС даде достъп до есемесите на фон дер Лайен
Кореспонденцията между шефката на ЕК и концерна "Пфайзър" за доставка на над 1 млрд. дози ваксини бе поискана от "Ню Йорк Таймс"
/ брой: 86
Общият съд на ЕС отмени вчера решението на Европейската комисия, с което бе отхвърлено искането на журналист от "Ню Йорк таймс" за достъп до кратките текстови съобщения, разменени през 2021 г. и 2022 г. между председателя на комисията Урсула фон дер Лайен и ръководител на фармацевтичното дружество "Пфайзер" за доставка на над един милиард дози ваксина против КОВИД-19.
Изданието бе поискало ЕК да предостави достъп до всички текстови съобщения между Фон дер Лайен и Алберт Бурла, главен изпълнителен директор на дружеството, между 1 януари 2021 г. и 11 май 2022 г., а ЕК отхвърли това искане с обяснението, че не пази тези документи. Изданието настоя пред Съда на ЕС за отмяна на решението на ЕК, се отбелязва в съобщението на Европейския съд.
Общият съд уважава жалбата и отменя решението на ЕК, като припомня, че правилата за достъп до документи целят да се даде възможно най-широко действие на правото на обществен достъп до документите, държани от институциите. По принцип следва да бъде осигурен такъв достъп до всички документи на институциите, заключава съдът.
В позицията на съда на ЕС се допълва, че отговорите на ЕК по внесеното от изданието искане се основават или на хипотези, или на променяща се или неточна информация. Изданието е предоставило непротиворечиви доказателства, описващи осъществен обмен на текстови съобщения между председателя на комисията и Бурла, и така е оборено твърдението за несъществуване на исканите документи. "При това положение ЕК не може просто да твърди, че не разполага с исканите документи, а трябва да представи достоверни обяснения, позволяващи на обществеността и на Общия съд да разберат защо тези документи не може да бъдат намерени. Комисията не е обяснила подробно какъв вид търсене е предприела, за да намери посочените документи, нито е уточнила местата, където е извършено търсенето", пише в съобщението на съда.
Според юристите ЕК не е представила правдоподобно обяснение, за да докаже, че не разполага с исканите документи. Комисията не е изяснила в достатъчна степен дали поисканите текстови съобщения са били заличени и в такъв случай дали заличаването е било извършено доброволно или автоматично, или дали мобилният телефон на председателя на ЕК междувременно е бил заменен.
В съобщението се уточнява, че при подобно решение на Европейския съд засегнатата институция трябва да отстрани установената празнота в правото, възникнала с решението. Това решение на Общия съд може да се обжалва пред Съда на ЕС само по правни въпроси в срок от два месеца и десет дни след съобщаването му.