13 Май 2025вторник20:00 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА

Медицинските сестри излязоха на протест заради ниски заплати

За бързи и адекватни мерки за спасяване на съсловието настояха от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 807

Медицинските сестри и лаборанти излязоха вчера на национален протест на професионалния си празник - Деня на сестринството, заради ниски заплати. Той е организиран от Синдиката на българските медицински специалисти под наслов "Достойнство, не мълчание". Сестрите настояват минималното им възнаграждение да стане 150% от средната работна заплата за страната, както и за подобряване на условията на труд. Те се събраха пред Министерството на здравеопазването в София и за кратко блокираха движението.
„Без медицински специалисти не може да има здравеопазване. Това означава, че за да привлечем млади хора, ние не трябва да сме работещи бедни", коментира Мая Илиева, председател на управителния съвет на синдиката. Тя посочи и че месечният график на сестрите е над лимита за извънредна дейност.
За бързи и адекватни мерки от политиците за спасяване на съсловието настояваме от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, посочи Диана Георгиева, председател на асоциацията. "Здравеопазването се нуждае от реформи и сме готови да защитим професиите и труда си, за да бъдем максимално полезни на пациентите и обществото. От години асоциацията изразява тревогата си от сериозно намаляващия брой на работещите в страната ни медицински сестри. В България броят на медицинските сестри е два пъти по-малък от необходимите за работа в болниците, а другите професионалисти по здравни грижи също са критично малко", твърди Георгиева. От асоциацията настояват да се приеме медицински стандарт по здравни грижи, да се зачете правото й да бъде договорен партньор на НЗОК, да се осигури финансиране за амбулаторните практики за здравни грижи в извънболничната помощ за всички групи пациенти чрез пряко договаряне между двете страни, да се прецизират правилата и алгоритмите по здравни грижи в болничната и извънболничната помощ, да се остойностят дейностите по здравни грижи и трудът на специалистите по здравни грижи, да се въведе автономно управление по здравни грижи в болниците.


Обществените медии искат повече пари

Работещите в БТА, БНТ и БНР организират протест в София този четвъртък, 15 май. На него ще бъде заявено искане за осигуряването на средства от бюджета за ръст на възнагражденията. Организатори на недоволството са  синдикалните организации на КНСБ и КТ"Подкрепа" в медиите.
Акцията ще бъде под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне от 12 ч. Очаква се да бъде блокирано кръстовището пред СУ „Св. Климент Охридски“. По същото време протести ще има и в цялата страна.
Работещите в обществените медии настояват за увеличение с 15% на заплатите си, заяви  вицепрезидентът на КНСБ Тодор Капитанов. Необходимите средства от държавния бюджет са за БНР - 5 млн. лв., за БНТ - 6 млн. лв. и за БТА - 3 млн. лв., или общо 14 млн. лв., посочи той. Капитанов подчерта, че целта не е да се увеличи заплащането само на журналистите, но и на редактори, оператори, режисьори, техници, певци, оркестранти, отбеляза Капитанов. Поставяме искане и за ръст на заплатите на работещите в частните медии, уточни той. Ще искаме среща и с министъра на финансите Теменужка Петкова, за да бъдат обсъдени вариантите и възможностите исканото увеличение да се случи, обяви Капитанов.

Социалистите спечелиха изборите в Албания

автор:Дума

visibility 1014

/ брой: 84

ПКК се саморазпусна и разоръжи

автор:Дума

visibility 1296

/ брой: 84

Евфемизми

автор:Александър Симов

visibility 1516

/ брой: 84

Готови ли сте за война

автор:Мартин Карбовски

visibility 768

/ брой: 84

Може да има изненада

visibility 1128

/ брой: 84

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ