
Памет
Победата, която донесе Свободата
Навършват се 80 години от края на Втората световна война и безусловната капитулация на Германия
/ брой: 82
9 май 1945 година е победен завършек на Великата Отечествена война, в която народите на Съветския съюз дадоха около 27 милиона жертви. Преди 80 години бе обявена капитулацията на фашистка Германия и милиони мирни жители по света, пострадали от нашествието на "кафявата чума", получиха свободата си. Втората световна война отне живота на над 50 милиона души, повечето от които в разцвета на жизнените си сили. Тази война разори икономиката и върна обществено-икономическото развитие десетилетия назад.

Годишнина от края на Втората световна война (1939 -1945) в Европа се отбелязва и като Ден на Европа - Victory in Europe Day (често писан като акроним V-E Day или VE Day). Това е датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г., само 5 години след края на Втората световна война, той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. "Декларацията на Шуман" е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на днешния ЕС.
На 8 май 1945 г. Германия подписва акт за безусловна капитулация със Съюзническите сили. По изрично настояване на Йосиф Сталин ден по-късно началникът на генералния щаб на Вермахта, фелдмаршал Вилхелм фон Кайтел, подписва отделно германската капитулация само със СССР.
За да се стигне до тази изстрадана свобода, светът и основно държавите в Европа, минават през най-мракобесните времена в досегашната история на човечеството.

През 1941 г. започва най-страшната за Русия Велика Отечествена война, и то само 20 г. след опустошителната Гражданска война. Нацистите са спрени, отхвърлени и гонени до Берлин с цената на неизбежните огромни жертви.
В заключителната Берлинска операция през април 1945 г. Червената армия концентрира над 2,5 млн. войници и офицери, 6250 танка и самоходни оръдия, 7500 самолета. Загубите са огромни, но залогът е Победата - по официални данни за денонощие Червената армия е губила по 15 хиляди войници и офицери, равняващи се на повече от една плътна дивизия. Общо в Берлинската операция съветските войски са загубили 352 хиляди души.
По време на операцията в прилежащите германски градове са въведени танкове в бойния ред на пехотата, които не са могли свободно да маневрират и са ставали удобна мишена за противотанковите средства на хитлеристите. Залогът е спасяване на много повече пехотинци. За две седмици боеве Червената армия губи една трета от участващите в Берлинската операция танкове и самоходни артилерийски установки - 1997 броя. Загубени са и 2108 оръдия и минохвъргачки, 917 самолета.
В резултат на операцията съветските войски напълно разгромяват 70 пехотни, 12 танкови и 11 моторизирани дивизии, взети са в плен 480 хиляди души.

На 9 май 1945 г. в Москва каца самолет Ли-2, който донася акта за капитулация на фашистка Германия.
На 24 юни на Червения площад в Москва е проведен Парадът на Победата: командвал парада маршал Константин Рокосовски, приел парада маршал Жуков. На парада с тържествен марш преминали сборни полкове от фронтовете - Карелски, Ленинградски, 1-ви Прибалтийски, четирите Белоруски и четирите Украински фронта, сборен полк от Военноморския флот.
В състава на полк към 1-ви Белоруски фронт в специална колона преминават представители и на Полската войска. Пред сборните полкове на фронтовете крачели командващи фронтове и армии, Герои на Съветския съюз носели знамената на прославени части и съединения.
Парадът завършва с марш на 200 знаменосци, хвърлили знамената на победените германски войски в подножието на Мавзолея. Всички участници приели като клетва, че „Нищо не е забравено, никой не е забравен”.
Времето обаче си прави шеги с хората. Сега трима държавици от Балтика се срамуват от участието си в антихитлеристката коалиция и почитат помагачите на хитлеристка Германия. Полша също не се гордее много с участието си. Русофобията в Европа избуява, а с нея се надигат отново фашизирани сили. Враговете отново се позиционират, пренаписват историята и се готвят за дълго и безкомпромисно противопоставяне. Губещи са всички, а печели единствено оръжейната индустрия, която трупа милиарди от изострянето на международните отношения. Светът е на прага (или вече го премина?) на нова Студена война.
Този ден е важен празник и за България, защото страната ни е дала своя голям принос за победата. На този ден ние, българите, отдаваме дължимото признание, почит и благодарност към ветeраните от Втората световна война и към загиналите за освобождението на Европа и възстановяването на мира в света!