Лихвите по новите жилищни заеми - под 3%
/ брой: 92
Банковите услуги в България са сред най-достъпните в Европейския съюз. Това твърди Асоциацията на банките в България (АББ) на базата на сравнителен анализ колко струват някои от най-използваните финансови услуги.
Оказва се, че сравнението е направено само с още три държави от ЕС - Хърватия, Словения и Унгария. Според банковата асоциация те са избрани, защото са съпоставими по територия, население и ниво на икономическо развитие с България. В никакъв случай обаче анализът не дава пълната картина, за да се твърди, че у нас банковите услуги са най-евтините в ЕС.
На първо място в анализа се отбелязва, че банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в Европа по новоотпуснати кредити за домакинствата за покупка на жилище в национална валута. По данни на ЕЦБ към март 2025 г. средният лихвен процент в България в национална валута е 2,46%, в Хърватия е 2,94%, в Словения - 2,99%, а в Унгария е 6,82%.
Действително, от близо две години насам България е начело в класациите с най-ниски лихви на ипотечните кредити в ЕС. Статистика обаче отчита средното ниво на лихвите по новоотпуснатите заеми, докато в същото време банките бавно и полека вдигат периодично лихвите по старите заеми. И тъй като у нас ипотеките се сключват основно с плаващи лихви, голяма част от потребителите вече плащат по-високи месечни погасителни вноски, отколкото при сключване на договора. Т.е. може да се окаже, че България съвсем не е първенец по най-евтини жилищни заеми.
Посочената от АББ информация все пак показва, че Хърватия и Словения, които са приели еврото, се радват на далеч по-ниски лихви по ипотеките от Унгария, която е извън еврозоната.
В същото време АББ не повдига въпроса какво е положението с потребителските заеми, които у нас вече се сключват при лихви 9-10%. Не е ясно и каква е ситуацията с кредитирането на бизнеса - дали и фирмените ни кредити са най-евтини.