07 Юли 2025понеделник12:59 ч.

СНИМКИ: PEXELS и PIXABAY

Темата днес

Къде работят най-много жени

Около три четвърти от българките са заети

/ брой: 104

автор:Аида Ованес

visibility 501

Преди да започна този текст, потърсих в специализиран сайт снимки на работещи жени. На около 90% от фотосите работещите жени бяха зад бюро в офис или у дома, на дивана или току-що излезли от банята, сред полето, в лабораторията, в оранжерията, на плажа, млади и не толкова млади, с бебе в скута, но винаги с лаптоп пред себе си и с телефон или таблет в ръката, по-често усмихнати, много рядко явно уморени. Наистина ли всички жени работят така?  

 
Около 708 милиона жени по света са извън работната сила, защото трябва да се занимават с домакински задължения и семейни отговорности, въпреки че биха искали да работят срещу заплащане, обявиха неотдавна от Международната организация на труда (МОТ). 

Петдесет и пет на сто от жените в света работят, като най-много са в Северна Корея - 87%, а най-малко са в Афганистан и Йемен - едва по 5%. Това сочи класацията на visualcapitalist.com, в която са представени данни за жените в трудоспособна възраст (15-64 години) от 184 държави. Сайтът се позовава на информация от МОТ. Жените са по-склонни да работят в 

много бедни или в много богати страни

но по-малко в държави със среден доход, е едно от заключенията. По отношение на дохода сайтът се позовава на данни от Световната банка. Например най-високите нива на участие на жените в работната сила се наблюдават в Северна Корея и Мадагаскар (84-87%), където доходите са ниски, но и в Исландия и Нидерландия (82–84%) - страни с високи доходи. В същото време в много страни със средни доходи едва около една трета от жените в трудоспособна възраст активно са заети или търсят работа, е друг от ключовите изводи в резултат на класацията. За пример са дадени Индия (35% работещи жени) и Непал (30%).
Сред изводите от класацията е, че в страните с ниски доходи жените често работят в натурално земеделие, където трудът е от решаващо значение за оцеляването, докато в тези със среден доход

трудът се измества от оцеляването към индустрията

и обществените норми могат да обезкуражат жените да работят. В същото време в държавите с високи доходи образованието, услугите за грижи за деца, както и икономиката, основана на услугите, разширяват възможностите за работа на жените.
Според анализаторите от голямо значение е възрастта, на която жените раждат първото си дете. В този смисъл, преди дни от НСИ обявиха, че средната възраст на жените при раждане на първо дете през 2024 г. е 27,6 г., като в регионален аспект тя варира от 22,1 г. за  област Сливен до 30,9 г. за София (столица).
В началото на април МОТ представи доклад, озаглавен "Да накараме социалната закрила да работи за равенството между половете: Как изглежда? Как да стигнем дотам?". Според публикуваните в него данни в световен мащаб 

само една от всеки две жени има достъп до някаква форма на социална закрила

докато другата половина все още е напълно изключена от социална закрила. В същото време мъжете, ползващи се от социална закрила, са 54,6%. Значително по-малък дял от жените  по света - 28,2%, се ползват с пълноправно покритие. Експертите са категорични, че правилното разработване на политики за социална закрила е ключово за равенството между половете. В документа се подчертава, че разработването на политики, съобразени с пола, както и координацията между социалната закрила и други политики са от решаващо значение за справяне със структурните неравенства и осигуряване на ефективен достъп на жените до обезщетения и услуги за социална закрила.
И, разбира се, никъде по света домакинските и родителските ангажименти на жената не са признати за труд. Но когато мъжете започнали да перат, била измислена пералната машина, когато започнали да чистят, някой изобретил прахосмукачката и така нататък, макар и с усмивка.

--------------
В България
--------------
Допреди 35 години в България бе рядкост жена в трудоспособна възраст да не работи, а всекидневните й ангажименти да са сведени до домакинство и отглеждане и възпитаване на децата. Българките управляваха кранове, нямаше нищо необичайно да са инженери, да имат университетско образование по химия, физика или да работят с изчислителна техника. Навярно затова днес България е лидерът в ЕС по заетост на жени в сферата на информационните и комуникационните технологии с близо 29%, докато средно за Съюза те са под 19%. 
Според Евростат всяка пета жена в ЕС е с основно, начално или по-ниско образование, докато у нас са 15%. Европейската статистика отчита, че българките заемат около една трета от ръководните позиции в страната. Половината от учените и инженерите в България са жени, с което страната ни е трета в ЕС, където са доста по-малко. Въпреки това, тенденциите на българския трудов пазар не са много настрани от глобалния. Изследванията сочат, че заетостта на мъжете у нас доминира в две от трите най-високоплатени икономически дейности, докато заетостта на жените преобладава в две от трите най-нископлатени сфери - те обичайно са касиерки, камериерки, работнички в кухня, сервитьорки, продавачки и пр. От друга страна, тези разлики намаляват с нарастване на образованието. 
Какво казва световната статистика? Според класацията на visualcapitalist.com България е сред страните, в които работят около две трети от жените в трудоспособна възраст. Данните сочат, че 70% от българките имат някакъв вид трудов ангажимент. Толкова са и перуанките. Със 71% заети жени в трудоспособна възраст са осем държави, сред които са: Франция, Испания, Русия, Чехия, Сингапур. Сред страните с 69% трудова заетост на жените са САЩ, Китай, Полша, Армения.
По последни данни на българската национална статистика през първото тримесечие на 2025 г. заетите са 2 910 900 души, от които 1 546 100 са мъже и 1 364 800 - жени. Относителният дял на заетите мъже на 15 и повече навършени години е малко над 59%, а при жените - 47,2%. 
Статистиката отчита, че коефициентът на заетост сред най-младите (15-29 г.) е 37,5% за мъжете и 30,2% за жените. Сред 20-64-годишните заетостта сред мъжете е 80,3%, сред жените - 72,6% за жените. Тенденцията е същата и сред хората на 55-64 г. - близо три четвърти от мъжете в тази възраст работят и 65,5% от жените, но тук трябва да се има предвид пенсионната възраст за двата пола - през тази година например жените трябва да са навършили 62 г. и 4 месеца, за да се пенсионират, а мъжете - 64 г. и 8 месеца. 
Може да се поспори дали страната ни е сред тези с високи или с ниски доходи, но според една от представените инфограми българите сме с високи доходи.
Преди няколко години у нас бе приета Национална стратегия за 

насърчаване на равнопоставеността

на жените и мъжете - 2021-2030 г. Освен това националното законодателство третира еднакво жените и мъжете във всички сфери на регулираните от правото обществени отношения. Конституцията забранява дискриминация, основана на пол. В страната действа и Законът за равнопоставеност на жените и мъжете, както и други нормативни актове.
Предстоят промени в ЗРЖМ, за които ДУМА писа. Те предвиждат 

поне 33% от управленските постове

в обществени дружества да бъдат заети от по-слабо представения пол. В повечето случаи това са жените. Предвиденият в проекта срок за постигане на тази цел е 30 юни 2026 г. Промяната се прави в контекста на европейската Директива (ЕС) 2022/2381 за подобряване на баланса между половете сред директорите на дружества, регистрирани на фондовата борса, и на свързаните с това мерки. Между другото, срокът за транспониране на Директивата бе в края на декември миналата година. Според някои български експерти в Директивата не става въпрос за абсолютно задължение една трета от шефските места да са заети от по-слабо представения в предприятието пол, а само за случаите, в които професионалните умения и качества за заемане на ръководна длъжност на жени и мъже в една фирма, която е обществена собственост, са еднакви. А и да не забравяме, че според Евростат у нас една трета от ръководните постове се заемат от жени.


--------------------------
Доходите според СБ
--------------------------

Държавите/икономиките се класифицират всяка година на 1 юли - началото на фискалната година на Световната банка, въз основа на данните за брутен национален доход (БНД) на глава от населението (метод на Атлас на Световната банка) за предходната календарна година. Към момента за фискална 2025 г. класификацията използва БНД на глава от населението за 2023 г.
За текущата фискална година
- икономики с ниски доходи се определят тези с БНД на глава от населението от 1145 долара или по-малко през 2023 H=
- с по-нисък среден доход са с БНД между 1146 и 4515 долара;
- държавите с по-висок среден доход са с БНД между 4516 и 14 005 долара;
- икономиките с високи доходи са с БНД на глава от населението над 14 005 долара.


--------------------------------------------------
30 години след Пекинската декларация
--------------------------------------------------
При сегашните темпове на напредък в постигането на равенство между половете в нивата на заетост би отнело почти два века, прогнозират експерти. Тридесет години, след като Пекинската декларация и Платформата за действие определиха амбициозна програма за равенство, жените по света все още се сблъскват със значителни бариери в икономиката, става ясно от доклада на МОТ, озаглавен "Жените и икономиката: 30 години след Пекинската декларация". 

Все пак, от доклада става ясно, че от 1991 г. насам разликите в заетостта между двата пола са намалели от 27,1 на 23,1 процентни пункта, като работещите по света жени в трудоспособна възраст през 2024 г. са 46,4%, докато мъжете са 69,5%.
Според доклада, независимо че повече млади жени се стремят към образование и обучение, това не се е превърнало в значителни ползи на пазара на труда и дамите заемат едва 30% от ръководните позиции в световен мащаб, като през последните две десетилетия се наблюдава само скромно подобрение по този показател.
Продължава тенденцията жените да имат свръхпредставителство в нископлатени сектори като медицински сестри и грижи за деца или възрастни, докато мъжете доминират в области като транспорт и механика, което в световен мащаб води и до по-ниски средни доходи и по-малко платени работни часове и се отразява на доходите и в пенсионна възраст. Все пак, по отношение на доходите, докладът отчита известен напредък за последните десетилетия: "годишно заетите жени (както служители, така и самонаети) са печелили 77,4 цента за всеки долар, спечелен от мъжете през 2024 г.", докато през 2004 г. съотношението е било 70,1 цента към 1 долар.
Така три десетилетия, откакто световните лидери се събраха в Пекин и обещаха да укрепят правата на жените по целия свят, пред изпълнението на Пекинската декларация остават значителни предизвикателства, сред които са тормозът на работното място, неравностойните отговорности, разликите в заплащането, условията на труд. Всичко това се изостря и от фактори като мигрантски статус и статут на хора с увреждания.


ГРАФИКА-1-Процент на участие на жените в работната сила по държави с оценки за 2025 г. от Международната организация на труда
Източник: VORONOI

ГРАФИКА-2-Кога европейката ражда първото си дете
Инфограма: voronoiapp.com
Източник: Икономическа комисия на ООН за Европа

ГРАФИКА-3-Светът според доходите 
Източник: Група на Световната банка

Декларациите - в лева, плащаме данъка в евро

автор:Дума

visibility 199

/ брой: 122

Само две безплатни лекарства за деца до 7 години

автор:Дума

visibility 220

/ брой: 122

Между 150 и 200 пожара всеки ден у нас

автор:Дума

visibility 182

/ брой: 122

Терзиев иска платено паркиране и за 15 минути

автор:Дума

visibility 204

/ брой: 122

Пускат нови 17 км от магистрала "Хемус"

автор:Дума

visibility 212

/ брой: 122

България е увеличила с 2500% износа на ток

автор:Дума

visibility 201

/ брой: 122

Едва 4% от българите предпочитат да пътуват с влак

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 122

Евтиният самолетен билет е примамка

автор:Дума

visibility 203

/ брой: 122

ЕС започва спешно складиране на минерали

автор:Дума

visibility 214

/ брой: 122

Гръцки митничари арестувани за рекет

автор:Дума

visibility 208

/ брой: 122

Без телефони в час учениците са "в час"

автор:Дума

visibility 206

/ брой: 122

Накратко

автор:Дума

visibility 171

/ брой: 122

Одисеята БДЖ

автор:Барбара Пейчинова

visibility 165

/ брой: 122

Войната като доминираща тенденция

visibility 209

/ брой: 122

Накъде след еврозоната?

автор:Димитър Събев

visibility 199

/ брой: 122

БСП се върна към своите корени

автор:Александър Симов

visibility 222

/ брой: 122

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ