03 Юни 2025вторник22:34 ч.

Предлагат да отпаднат скиците при имотни сделки

/ брой: 80

автор:Дума

visibility 11543

Ключови промени в Закона за кадастъра и имотния регистър предлагат депутати. Според тях съдиите по вписванията занапред ще уведомяват собствениците при всяко вписване по партидите на техните имоти. Това ще става по електронен път чрез информационните системи на имотния регистър и кадастъра, които са свързани с редица други системи като регистър на населението. С цел повече прозрачност и избягване на измами партидите на имотите ще бъдат разширени с нова част. Тя ще се попълва в случаите, в които собствениците нямат документ за собственост и тя се удостоверява след обстоятелствена проверка, на базата на подадена от свидетели информация. Заради многото злоупотреби при този начин на констатиране на собственост ще бъде забранено и участието като свидетел на едно лице в повече от една обстоятелствена проверка за период от 12 месеца.
Законопроектът предвижда и серия административни улеснения за гражданите. Сред най-важните промени е отпадането на изискването за представяне на скица или схема на обекта при всяко вписване. Тези документи ще се осигуряват служебно. Прилагането на скица ще се изисква задължително само при вписвания, свързани с формирането на нови или променени имоти.
Справките за вписвания по партидите на съответните имоти вече ще могат да се издават и като електронен документ. В партидите на имотите ще се отразяват допълнителни детайли - данъчна оценка, номер и дата на съдебни решения по искови молби, правно основание за прехвърляне на собственост.

ДКСБТ започва информационна кампания срещу спекулата

автор:Дума

visibility 598

/ брой: 98

Външният дълг нарасна с почти 4 млрд. евро за година

автор:Дума

visibility 622

/ брой: 98

Екотаксите за автомобили поскъпват до 24%

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 98

Русия преживя своя "Пърл Харбър"

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 98

В Скопие почетоха Дрангов за 2 юни

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 98

Опозиционер избран за президент на Полша

автор:Дума

visibility 593

/ брой: 98

Накратко

автор:Дума

visibility 554

/ брой: 98

Диагноза

автор:Александър Симов

visibility 607

/ брой: 98

Къде е ЦСКА?

автор:Марин Милашки

visibility 629

/ брой: 98

Три важни фактора

visibility 580

/ брой: 98

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ