05 Юли 2025събота00:58 ч.

Снимки "Софийски музикални седмици"

"Бразилска неделя" с класическа музика и страст

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 580

С голяма благодарност към своята публика, на 6 юли Международният фестивал "Софийски музикални седмици" закрива своята лятна програма с впечатляваща "Бразилска неделя" - ден, изпълнен с емоция, виртуозност и музикална енергия, представен от изключителни интернационални артисти, научи ДУМА от Борислава Лазарова, експерт комуникации и контакти с медии. В рамките на три концертни събития в камерна зала "България" публиката ще се наслади на пъстро съчетание от романтична класика, съвременна камерна музика и бразилски ритми. Тази година за държава във фокус на фестивала бе избрана Бразилия с достойно представяне на софийска сцена.
Игор Коньолато (Тревизо, 1965) - италиански пианист с хърватски и унгарски корени, ще открие "Бразилската неделя" от 14 ч. със солов рецитал - пиано, с програма, вдъхновена от естетиката на късния романтизъм. Коньолато е професор по пиано във венецианската консерватория "Бенедето Марчело", ученик е на бразилския виртуоз Роберто Сзидон, концертира в Европа и САЩ с изтънчен репертоар, обогатен с дълбоки интерпретации на Лист и Шуман, каквито ще чуем и в този негов концерт.
От 16,30 ч. ще се насладим на китарен рецитал на Улисес Роша. Бразилският китарен маестро ще завладее сцената със своята неподражаема музикална естетика. Композитор, аранжор и мултиинструменталист, Роша съчетава бразилска традиция, джаз и класика с импровизационна лекота. Той е сред водещите фигури на бразилската инструментална сцена и е концертирал на пет континента, свирил е с Ал Ди Меола, Елиане Елиас и Хермето Паскоал. Програмата включва авторски произведения на Улисес Роша, Егберто Жисмонти, Гарото, Доривал Каими, Еду Лобо.
"Бразилската неделя" ще бъде закрита от 18,30 ч. с камерна музика от XXI век. Заключителният концерт е посветен на съвременната камерна музика с участието на Bluestone Contemporary Ensemble - ансамбъл от млади американски музиканти и преподаватели от James Madison University (САЩ). В програмата ще бъдат представени съвременни произведения за флейта, кларинет и пиано, вдъхновени от латиноамерикански и испански влияния. Изпълнители са Джошуа Бранкалеоне - флейта, д-р Стивън Бранкалеоне - пиано, Даниел Есперанте - флейта/диригент, Женева Малдонадо - кларинет.
Концертът е в програмата на фестивала, който се осъществява с подкрепата на НФ "Култура", Столичната община, Министерството на културата. Съорганизатори са Столичната община, Министерството на културата, Софийската филхармония.

Македонският език отпада от доклада

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Български пожарникари помагат на Гърция

автор:Дума

visibility 366

/ брой: 121

Румъния вдига данъци и замразява заплати

автор:Дума

visibility 342

/ брой: 121

Кратки новини

автор:Дума

visibility 335

/ брой: 121

Сакън

автор:Таня Джаджева

visibility 338

/ брой: 121

Пак разпалваме котлите

visibility 355

/ брой: 121

Крими геополитика

автор:Юри Михалков

visibility 354

/ брой: 121

Какво стана в Хага?

автор:Николай Шопов

visibility 358

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ