През април студеното време в Добруджа е довело до висока смъртност сред пчелните семейства и до очакван слаб добив на пролетен мед, особено от рапица и акация.
"Загинали са предимно слаби семейства, които не могат да се развият при студено време", каза Десислав Янакиев от пчеларското сдружение "Пчела Добрич 1946" в интервю за БНР.
По думите му тази зима до 60-70% от пчелните семейства в райони като Монтана, Плевен, Стара Загора и Силистра са загинали, вероятно и заради внос на нерегламентирани препарати от Турция. Янакиев призова за спешна държавна подкрепа и проверки, както и за контрол върху вноса на мед от Украйна и трети страни, който подбива цените и вреди на родните производители.
Със сигурност ще има увеличение на цената на меда тази година, прогнозира Янакиев.
За глобална криза в пчеларството предупреждава Сдружението за достъпна и качествена храна заради нарастващите случаи на фалшифициране на пчелен мед. "Дойче веле" съобщава за глобална криза в сектора, причинена от масова продажба на продукти, примесени със захарни сиропи.
Според Европейската служба за борба с измамите (OLAF), през 2023 г. 46% от тестваните проби от внесен в ЕС мед са били фалшифицирани. От 15 проби, взети от турски мед, 14 са се оказали фалшиви.
Турция е вторият най-голям производител на мед в света след Китай, с годишно производство от 115 000 тона. Германия и САЩ са сред основните вносители на турски мед, като секторът се оценява на около 270 млн. евро. Само през последните месеци полицията в Турция е конфискувала фалшив мед на стойност 25 млн. евро, включително 8150 тона глюкоза, фруктоза и захар, както и 100 000 фалшиви етикета.