04 Май 2025неделя10:33 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Снимка БТА/Архив

Традиции

Всяка капка дъжд на Гергьовден е жълтица

Един от най-тачените празници в народния календар символизира началото на лятото и новата стопанска година

/ брой: 79

автор:Дума

visibility 473

Всяка капка дъжд на Гергьовден носи жълтица - казва народът, осланяйки се на житейския опит на поколения българи. Гергьовден е един от най-обичаните празници, който честваме от сърце и душа, с всенародно веселие, семейни сборове, гергьовски хора, песни за змейове и самодиви, в които свети Георги побеждава ламята и отключва водите и плодородието, с чевермета и богати трапези, с почит и гордост за славните победи на достойните български воини, с китки здравец за многобройните именици. По данни на Националния статистически институт през 2024 г. най-често срещаното име в България при мъжете е Георги - 41 хиляди, то е и най-разпространеното мъжко име у нас - носят го над 143 хиляди души.
Според "Български именник" Георги е земеделец (от гръцкото ge - земя, ergon - работа). Името става популярно в Европа през XVI век, след като кръстоносци донасят от Палестина историята за мъченичеството на св. Георги, украсена с легендата как се бори с дявола в образа на змей. На 6 май църквата почита свети великомъченик Георги Победоносец.

Свети Георги бил красив, крепък и мъжествен

Нечестивият цар Диоклетиан, който недостойно приел скиптъра на Римското царство, бил ревностен служител на скверните идоли. По негова заповед от всички римски области се повдигнал мъчителският меч за изтребването на беззащитните християни.
Георги бил в редовете на един от славните римски полкове; по месторождение той бил кападокиец, син на знаменити християнски родители, и от млади години научен на истинско християнско благочестие. Още от малък останал без баща, който умрял в мъченически подвиг за Христа, а майка му се преселила заедно с него в Палестина, откъдето била родом.
Като стигнал съвършена възраст, Георги бил много красив наглед, телом - крепък и мъжествен, затова го взели на военна служба и в късо време го произвели в чина на хилядоначалник. А когато се отличил в много битки, Диоклетиан, без да знае, че е християнин, го почел с управителска титла още на 20-годишна възраст. Междувременно майката на Георги се преставила в блажена кончина.
Един ден Диоклетиан повикал на съвет всички областни наместници, князе, знатни граждани и държавния съвет, пред които явно открил своята омраза към християните. Когато Диоклетиан и неговите съветници решили да оповестят кървавото определение против християните, мъжественият и неустрашим воин Георги застанал със светло лице и непоколебим ум сред това беззаконно сборище и започнал да ги изобличава. Диоклетиан заповядал на своите оръженосци да го затворят в градската тъмница и да го подложат на страшни мъчения. Свети Великомъченик Георги дълго и жестоко бил измъчван, но не изменил светлостта на лицето си и не предал вярата си. Бил посечен и така завършил достойно изповеданието на Христа и запазил вярата непорочна.

Покровител е на земеделците и на овчарите

Затова 6 май се празнува и като Ден на овчаря. Прието е да се коли жертвено агне и да се приготвя курбан. Животните ритуално се извеждат на първата зелена паша, извършва се и първото обредно доене на овцете.
За този ден има поверие, че неомъжените момичета трябва да се люлеят на люлка, за да бъдат здрави. Друга традиция е свързана с нощта срещу Гергьовден - на 5 срещу 6 май, "преди първи петли". Отива се на чисто затревено място, "повито с блага роса", и се изпълнява ритуалът къпане - търкаляне в росата, и умиване на лицето и ръцете с нея. Някои я събират и я носят вкъщи, тъй като се смята, че има лечебна сила.
Гергьовската трапеза не минава без агне, изпечено цяло във фурна или на чеверме - което си е изкуство, затова и майсторите чевермеджии са на особена почит. За празничната маса се приготвят и агнешка дроб сарма, агнешка супа с дреболии, агнешки кебап, пълнена агнешка плешка или бутче, агнешко с пресен лук и чесън, със спанак или с пресни картофки, гергьовска обредна погача, зелена салата, украсена с варени яйца, и др.

Ден на храбростта и Празник на Българската армия

Професионалният празник на военнослужещите, който се отбелязва на 6 май, в София започва в 9 ч. пред Паметника на Незнайния воин, където патриархът отслужва панихида за загиналите военнослужещи, молебен за живите и празничен водосвет на бойните знамена и знамената светини. Поднасят се венци и цветя в памет на падналите в бой войници. След това започва военният парад, който се приема от върховния главнокомандващ - президента на България. Официалното честване на празника завършва в 12 ч. с тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред Президентството.

Вход свободен и празнична програма в НВИМ

Националният военноисторически музей ще отбележи 6 май с вход свободен от 10 до 17 ч. и празнична програма. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция, както и временните изложби. Само на 6 май в атракцията "Експонатите оживяват", която ще се реализира при подходящи метеорологични условия, посетителите ще може да влязат в кабините за управление на вертолети Ми-2, Ми-8 и ракетния комплекс 2К 52 Фрог "Луна-М".
Атракциите с военен характер ще продължат в 12 ч. с дегустация на емблематичната боб чорба, подготвена от военен готвач. Посетителите ще видят отблизо съвременна полева кухня на Българската армия и ще се докоснат до всекидневния войнишки бит. Представителният духов оркестър на Сухопътните войски ще изнесе концерт от 14,30 до 15,30 ч.
С Ден на отворени врати празникът ще бъде отбелязан и във филиалите на НВИМ - Военноморския музей и Парк-музей "Владислав Варненчик" във Варна и Музея на авиацията в Крумово.

Унгария освобождава майки от данъци

автор:Дума

visibility 12913

/ брой: 79

Фридрих Мерц поема канцлерския пост

автор:Дума

visibility 13653

/ брой: 79

Десетки пакистанци напускат Индия

автор:Дума

visibility 10658

/ брой: 79

Мащабна стачка в Гърция на 1 май

автор:Дума

visibility 16198

/ брой: 79

Празникът, който сплотява

автор:Дума

visibility 15299

/ брой: 79

ПЪРВИ МАЙ

автор:Дума

visibility 13367

/ брой: 79

Не изхвърляйте хартиената трудова книжка

автор:Аида Паникян

visibility 4624

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ