13 Октомври 2025понеделник16:59 ч.

Няколко думи

Губят потребителите

/ брой: 52

автор:Евгени Гаврилов

visibility 21134

Формирането на таксата "сградна инсталация" продължава да е един от най-сериозните проблеми във всеки отоплителен сезон. Дори и математиката да ви се отдава, вероятността да успеете сами да изчислите сметката си за парно или дължимото за "сградна инсталация" е почти нулева. Причината е в твърде сложните формули, по които става това, както и елементите към тях, като вида на вътрешната отоплителна инсталация, общата инсталирана мощност на всички присъединени отоплителни тела, ден-градусите за съответния период и още, и още. Затова и Наредбата за топлоснабдяването, чийто последен вариант е от март 2020 г., по различни причини е атакувана неведнъж в съда. С решение от миналия месец ВАС окончателно отмени начина за определяне на дела на отдадената топлинна енергия в сградната инсталация. В опит да предотврати хаоса с изравнителните сметки след края на отоплителния сезон енергийното министерство предложи тя да бъде фиксирана на 30%.
Така енергията за сградна инсталация ще се разпределя между всички жилища във входа и няма да зависи от потреблението, въпреки че може да има празни апартаменти. Тогава ще са ощетени потребителите. При друг случай топлинната енергия в общите части може да е много под 30%, но онези, които не ползват парно, ще плащат повече от реалното. В трети вариант, ако има много с изключени радиатори и разходите за сградната инсталация са над 30 процента, ощетени ще са ползващите централното отопление. Във всички случаи обаче явно губят потребителите.

Министър Иван Пешев награди световния шампион Ружди Ружди

автор:Дума

visibility 418

Събарят хотела и аквапарка в "Елените"

автор:Дума

visibility 852

/ брой: 190

Осем нови къщи за пострадалите от с. Воден

автор:Дума

visibility 738

/ брой: 190

Шефът на БНБ настоя за промяна във фискалната политика

автор:Дума

visibility 796

/ брой: 190

Работодатели и синдикати се скараха за данъците

автор:Дума

visibility 806

/ брой: 190

Всички бързи влакове у нас вече са с нови локомотиви

автор:Дума

visibility 695

/ брой: 190

Купувачи от България вдигат цените на имотите в Гърция

автор:Дума

visibility 821

/ брой: 190

Започва изпълнението на мирния план за Газа

автор:Дума

visibility 846

/ брой: 190

Мицкоски съзря у нас "македонски народ"

автор:Дума

visibility 720

/ брой: 190

ЕС с нова система за граничен контрол

автор:Дума

visibility 832

/ брой: 190

Косово най-после е с работещ парламент

автор:Дума

visibility 831

/ брой: 190

Гавра с Нобел

автор:Таня Глухчева

visibility 820

/ брой: 190

Ароматът на пълно фиаско

автор:Евгений Белий

visibility 853

/ брой: 190

Има ли край лявата безнадеждност?

автор:Иво Атанасов

visibility 801

/ брой: 190

Сериалът "На всеки километър" е гледан от 400 млн. зрители

автор:Дума

visibility 950

/ брой: 190

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ