19 Юни 2025четвъртък18:08 ч.

МОН предлага нови санкции за учениците

/ брой: 98

автор:Дума

visibility 3922

Две нови мерки срещу учениците, неспазващи правилата в училище, предлага просветното министерство с промените в Закона за предучилищното и училищното образование. 
Просветният министър Красимир Вълчев вече анонсира въвеждането на повече на брой, по-леки санкции за учениците, които да увеличат възможностите за реакция при неприемливо поведение. Част от досегашните наказания вече ще се наричат "предупредителни мерки", т.е. ще се налагат по-лесно. В момента санкциите са 5 - забележка, преместване в друга паралелка на същото училище, предупреждение за преместване в друго училище, преместване в друго училище и преместване в самостоятелна форма на обучение. Занапред те стават 3 - преместване в друга паралелка, преместване в друго училище и преместване в самостоятелно обучение. Останалите две (забележка и предупреждение за преместване в друго училище) ще са "предупредителни мерки", като към тях се добавят още две - "предупреждение за преместване в друга паралелка" и "предупреждение за преместване в самостоятелна форма".
Разликата между двата вида мерки е, че санкциите се налагат по реда на Административно-процесуалния кодекс, което ги прави тромави. Те се налагат от педагогическия съвет на съответното училище и са свързани с писане и административна тежест, поради което учителите се въздържат да ги използват. Предупредителните мерки няма да може да се обжалват от родителите по реда на АПК. Идеята е учителите да могат да вземат и бързи мерки, когато имат системен проблем с конкретно дете, за да може конфликтната ситуация да се разреши навременно и да се избегне налагането на тежки санкции. Заедно с това се запазват всички подкрепящи мерки на сега действащия закон.

Половината българи взимат под 1000 евро на месец

автор:Дума

visibility 723

/ брой: 110

Ще контролират цените на куриерските услуги в евро

автор:Дума

visibility 900

/ брой: 110

Новите дългове на държавата надхвърлят 10 млрд. лв.

автор:Дума

visibility 1257

/ брой: 110

Променят срока за проверка на електромерите

автор:Дума

visibility 774

/ брой: 110

Хърватия инвестира в демографията

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 110

Кристиан Вигенин: Мицкоски налага вето върху РСМ

автор:Дума

visibility 1384

/ брой: 110

ЕК с мерки срещу България

автор:Дума

visibility 1331

/ брой: 110

Накратко

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 110

Контрасти

автор:Александър Симов

visibility 1348

/ брой: 110

БСП не е загубила шанс да е гласът на недоволна София

visibility 852

/ брой: 110

Злодейска толерантност

автор:Юри Михалков

visibility 1640

/ брой: 110

Феноменът работещ пенсионер

автор:Аида Паникян

visibility 1470

/ брой: 110

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ